بوی تعفن به جای هوای تازه

به گزارش وبلاگ سحر وب، رابعه تیموری ـ خبرنگار: خانه هایشان را با مجوزهای قانونی ساخته اند و حسابشان از مالکانی که در زمین های خالی شهرک احمدیه بدون مجوز ساخت وساز نموده اند جداست.

بوی تعفن به جای هوای تازه

شنیده بودند زمین بایر انتهای خیابان فاطمه الزهرا(س) به زودی سروسامان پیدا می نماید و با همین تصور در همسایگی آن ساکن شدند، ولی چنین نشد و این زمین وسیع که در انتهای بافت مسکونی قرار گرفته برای ساکنان محله مسائل زیادی به وجود آورد. شهرک احمدیه از محله های منطقه 19 است.

نشانی خیابان فاطمه الزهرا(س) چندان سرراست نیست و باید حسابی پرس وجو کنی تا لابه لای کوچه و خیابان های تودرتوی شهرک احمدیه این خیابان عریض نه چندان بلند را پیدا کنی. خانه های ابتدای خیابان فاطمه الزهرا(س) قدیمی است، ولی هرچه به انتهای آن نزدیک تر می شوی تعداد خانه های نوساز و بلندقامت بیشتر می گردد. لابه لای خانه های قدیمی و نونوار، زمین های خالی کوچک و بزرگی به چشم می خورد که به دندان های لق و افتاده بی شباهت نیستند. گوشه یکی از زمین ها مصالح ساختمانی ریخته شده و تابلو کنار مصالح نشان می دهد قرار است در آن جا مسجد ساخته گردد. زمین دیگری که وسعت قابل توجهی دارد به عنوان پارکینگی مسطح مورد استفاده قرار گرفته است. این زمین ها که تکلیف شان معین است پاکیزه هستند و در گوشه و کنار آنها زباله یا آثار شب نشینی معتادان دیده نمی گردد، ولی فضای خالی بدون استفاده ای که در فاصله ساختمانی مسکونی و یک ملک تجاری قرار گرفته پر از زباله های خانگی و علف های خودرو است.

  • میانبری برای تخلیه زباله

    تعداد فراوان سگ های ولگردی که در سایه بوته های خار و علف های بلند زمین به آسودگی لمیده اند و مشغول چرت نیمروز هستند، این زمین را به بیابانی دور از محدوده شهری شبیه نموده است. به قول قاسم ملک پور خیابان فاطمه الزهرا(س) در گذشته زمین سبزیکاری بزرگ و پربرکتی بوده است.

    او از ساکنان قدیمی خیابان است و می گوید: حدود دو دهه پیش خانه های قد و نیم قد یکی یکی در دو راسته خیابان قد کشیدند و کم کم باغ به خیابانی مسکونی تبدیل شد. این زمین ها موقوفی هستند و حق زراعت و کشت وکار آنها در اختیار شخصی به نام جوکار بوده است. در انتهای خیابان فاطمه الزهرا(س) و در همسایگی چند ساختمان نوساز بزرگ ترین قطعه زمین به جا مانده از این باغ قدیمی قرار گرفته است. این زمین که وسعت قابل توجهی دارد از طریق موانع بتونی از بافت مسکونی جدا شده است. این موانع را شهرداری مقابل زمین قرار داده تا رانندگان خودروهای حمل نخاله های ساختمانی راه شان را کوتاه ننمایند و نخاله ها را در این زمین دنج و خالی نریزند، ولی کوه های نخاله که آنجا را پوشانده ، نشان می دهد این تدبیر چندان کارساز نبوده است. معتادانی که شب را در آن جا به آسودگی سر نموده اند، آتش را خاموش ننموده اند و دودی که از زباله ها بلند می گردد تا پنجره های بسته ساختمان های مسکونی آن سوی زمین بالا می رود. وزش نسیمی کافی است تا آتش به خار و خاشاک و علف های گوشه و کنار زمین برسد و حریقی بزرگ راه بیفتد.

  • جهت آب های سطحی مسدود است

آب خاکستری رنگی که در نهرهای روباز خیابان جریان دارد ابتدای زمین متوقف شده وگودالی پر از پساب چرب و کف آلود به وجود آمده است. بوی تعفن غیرقابل تحملی در فضا پراکنده شده و زباله و شیرابه های داخل گودال به بوته های خار و علف های هرز اطراف چسبیده اند.

اصغر میرزایی شورایار و عضو کارگروه محیط زیست شهرک احمدیه است. او می گوید: علف های هرز، جهت حرکت آب نهر را مسدود نموده اند و آب های راکد به داخل زمین نفوذ می نمایند. اطراف زمین پر از خانه های مسکونی و کارگاه های فراوری مبل است و نفوذ آب، پی آنها را سست می نماید. نم و رطوبت به چوب آسیب می رساند و باعث ضرر و زیان صاحبان کارگاه های مبل سازی می گردد.

علی خسروی هم از معتمدان شهرک است. او می گوید: شهرداری حتی فضای جلو خانه های این محدوده را آسفالت نمی نماید و در زمان بارندگی رفت وآمد برای اهالی سخت است. خسروی پیشنهاد می نماید مدیریت شهری زمین را هموار کند و اطراف آن را فنس بکشد تا راه ورود افراد بی خانمان به زمین مسدود گردد. رقیه سائلی برای پیگیری مسائل محل بارها با سامانه 137 تماس گرفته و به شهرداری مراجعه نموده، ولی تلاشش بی نتیجه بوده است. این ساکن محله می گوید: اینجا امنیت ندارد و هر لحظه ممکن است برای بچه ها ما اتفاقی بیفتد. خانواده های محل شب ها از صدای پارس سگ های ولگرد و رفت وآمد اراذل و اوباش آسایش ندارند. سائلی ساکن خیابان فاطمه الزهرا(س) است و از کمبود سطل زباله مکانیزه و شرایط نظافت و رفت وروب خیابان گلایه دارد.

  • شهردار ناحیه 3 منطقه 19: مسائل را پیگیری می کنیم

    محمد طارمی شهردار ناحیه 3 منطقه 19 به ساکنان خیابان فاطمه الزهرا(س) وعده می دهد مطالبات و مسائل آنها را آنالیز و رسیدگی کند. طارمی می گوید: وظیفه ساماندهی و معین تکلیف ملک برعهده مالک آن است، اما به دلیل مسائلی که برای شهروندان به وجود آمده شهرداری برای برطرف مشکل ناامنی و تجمع افراد ناباب وجمع آوری سگ های ولگرد اقدام می نماید. به گفته طارمی اصلاح جهت راهنمایی آب های سطحی این خیابان در دستور کار شهرداری منطقه قرار گرفته است. او می گوید: برای ساماندهی زمین و حل مسائل آن باید زمین تملک گردد، ولی براساس نیازسنجی که با یاری شورایاران انجام دادیم به خاتمه رساندن پروژه های نیمه تمام سال گذشته در اولویت برنامه های مدیریت شهری واقع شده است و تملک این زمین موقوفه جزء این اولویت ها به شمار نمی آید.

منبع: همشهری آنلاین

به "بوی تعفن به جای هوای تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوی تعفن به جای هوای تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید