رفیعی: فیفا خواستار حضور زنان در تمامی مسابقات است

به گزارش وبلاگ سحر وب، وکیل بین المللی ورزش گفت: حضور زنان در استادیوم ها فقط مربوط به بازی های ملی نیست و آنها خواستار حضور زنان در تمام مسابقات فوتبال در تمام جهان و نه فقط ایران، هستند.

رفیعی: فیفا خواستار حضور زنان در تمامی مسابقات است

وکیل بین المللی ورزش در گفت و گو با ایرنا گفت: براساس مصوبه سال 2018 فدراسیون جهانی فوتبال زنان باید در تمام مسابقات کشورها اجازه حضور در استادیوم را داشته باشند.

غلامرضا رفیعی در مورد نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران در مورد حضور زنان در استادیوم ها، گفت: در نامه رییس فیفا به فدراسیون فوتبال ایران و مطالبی که در آن نوشته شده باید بگویم که این اتفاق با تصمیم شخصی رییس فیفا صورت نگرفته بلکه آنچه را که او در نامه نوشته است در اجرای تکالیف مندرج در اساسنامه سال 2018 فیفا است. این اساسنامه جدید همه فدراسیون های ملی را مکلف نموده تا زمینه مشارکت مساوی آقایان و زنان در ورزش فوتبال را فراهم نمایند و هیچ گونه تبعیض غیر موجهی براساس جنس را روا ندارند.

وی ادامه داد: بعضی اظهار نظرهای نادرست در این باره انجام شده که متاسفانه براساس مصالح خود ساخته بیان شده است و سیگنال بسیار زشتی را به فوتبال جهان و فیفا مخابره خواهد نمود. این صحبت ها به شکلی مطرح شده که نشان می دهد ما فقط اگر الزام و زور بالای سر فوتبال مان باشد حاضر به اجرای اساسنامه فیفا هستیم درحالی که در گذشته هم اعلام کردم حضور زنان در استادیوم های فوتبال و مدیریت این موضوع توسط دولت جمهوری اسلامی ایران بسیار کار ساده ای است و به راحتی می توان با اتخاذ تدابیری حضور زنان در استادیوم ها را مدیریت کرد.

وکیل بین المللی ورزش گفت: اظهار نظر بعضی مسئولان به شکلی بود که به نظر می رسد فیفا خواستار حضور زنان فقط در بازی های ملی شده اما در واقعیت این موضوع صحت ندارد. تصدیق می کنم که حضور زنان در استادیوم ها چه در بازی های ملی و چه در مسابقات داخلی باید همراه با اتخاذ تدابیر باشد که خیلی از این تدابیر احتیاج به تامین بودجه و هزینه های آن توسط دولت دارد و دولت محترم برای تامین امنیت و تفکیک جایگاه های زنان و مردان و تامین سایر امکانات لجستیک باید بودجه ای اختصاص دهد و تدابیر فنی را اتخاذ کند.

وی تاکید نمود: مطمئن باشید برای فیفا حفظ امنیت زنان و مردان در استادیوم ها بسیار مهم است و همین حالا هم اگر به خاطر بعضی مسائل و نارسایی ها، مسئله ای برای طرفداران مرد در استادیوم ها ایجاد گردد به آن ورود و برخوردهای لازم را با فوتبال ایران خواهد نمود حتی اگر کمیته محترم استیناف آقایان را بکلی تبرئه نماید.

رفیعی در پاسخ به این سئوال که اگر استادیومی شرایط میزبانی از زنان را نداشته باشد بازهم فیفا تاکید به حضور آنها در استادیوم دارد، گفت: بازهم تاکید می کنم حضور زنان در استادیوم ها فقط مربوط به بازی های ملی نیست و آنها خواستار حضور زنان در تمام مسابقات فوتبال در تمام جهان (نه فقط ایران) هستند. صحیح نیست این موضوع را ایرانی و حساسیت بیخود ایجاد کنیم. اما در مورد سئوال شما باید بگوم فیفا آنقدر منطقی هست که اگر استادیومی در یکی از شهرستان های ما تا زمان آغاز مسابقات آماده حضور زنان نگردد این موضوع را درک و باز هم برای مهیا شدن شرایط به ما فرصت دهد. البته برای این کار باید توضیحات منطقی به فیفا ارایه دهیم و همزمان برنامه عملی را ارائه و بودجه لازم برای اتخاذ تدابیر لازم اختصاص یابد.

وی تاکید نمود: از تمام مسئولان می خواهم نامه رییس فیفا را تفسیر به رای ننمایند زیرا صحبت های او مطابق قوانین فیفا و در اجرای الزامات و تعهدات مندرج در اساسنامه 2018 فیفا است.

  • آغاز نکردن لیگ برتر تصمیم شجاعانه فدراسیون فوتبال است

وکیل بین المللی فیفا با حمایت از تصمیم رییس فدراسیون فوتبال در آغاز نکردن مسابقات لیگ گفت: تاج شجاعانه در مقابل برگزار نکردن لیگ ایستاده و تصمیم او قابل تحسین است. برای آغاز مسابقات لیگ باید مسائل استادیوم ها رفع گردد و سپس به سراغ آغاز بازی ها برویم. اگر قرار است از ورزش برای شادابی مردم استفاده کنیم باید هزینه آن را هم پرداخت کنیم و امیدوارم مسئولان فدراسیون فوتبال همچنان به پافشاری خود در این راستا ادامه دهند.

  • فدراسیون فوتبال به تعهدات خود مقابل فیفا عمل ننموده است

رفیعی در پاسخ به این سئوال که آیا فدراسیون فوتبال اساسنامه های خود را با اساسنامه سال 2018 فیفا هماهنگ نموده است، گفت: آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال تا حدود زیادی با الزامات بین المللی همراه است اما آیین نامه اخلاق و خود اساسنامه فدراسیون فوتبال هنوز تغییر ننموده و فدراسیون ما از این حیث در حال حاضر به تعهدات خود مقابل فیفا عمل ننموده است که دلایل آن را قبلا عرض نموده ام.

منبع: همشهری آنلاین

به "رفیعی: فیفا خواستار حضور زنان در تمامی مسابقات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفیعی: فیفا خواستار حضور زنان در تمامی مسابقات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید