ساعت بدن تان درباره ریتم بیولوژیک بدن تان چه می گوید؟

به گزارش وبلاگ سحر وب، خواب، جسم و روح انسان را تازه می کند؛ مطالعه 509میلیون توییت توسط 2.4میلیون کاربر توییتر طی 2سال نشان می دهد که شادترین و خوشبینانه ترین توییت ها بین ساعات 8 تا 9شب نوشته شده اند.

ساعت بدن تان درباره ریتم بیولوژیک بدن تان چه می گوید؟

ستاره سمائی| ساعت بیداری در طول روز یک ریتم تعیین دارد. سیکل 24ساعته چرخش زمین، انسان را مجبور به پیروی از یک الگوی منظم برای بیداری و خواب کرده که شب ها و به مدت 7 تا 8ساعت ادامه دارد. مسلما انسان ها نیاز دارند در ساعات تعیینی از شبانه روز بخوابند و بیدار شوند یا در ساعات تعیینی از روز فلان دارو بهتر عمل می کند یا فلان فعالیت می تواند تأثیر بیشتری داشته باشد.

همه این ها نشان می دهد که ریتم شبانه روزی می تواند در سلامت، بهبود عملکرد و... تأثیر داشته باشد. به علاوه حتی بهتر است کار های مهم را در ساعات بخصوصی انجام دهیم. شما درباره ساعت بیولوژیکی بدن که ریتم شبانه روزی شما را کنترل می کند، تا چه اندازه می دانید؟ در ادامه به چند سوال رایج در این باره پاسخ می دهیم.

ساعت بیولوژیکی چیست؟

دانشمندان معتقدند که دو نوع ساعت در بدن انسان وجود دارد؛ ساعت مرکزی و دستوردهنده هسته سوپراکیاسماتیک که مجموعه 20هزار سلول عصبی را در هیپوتالاموس مغز در برگرفته و با نور و عصب بینایی چشم مرتبط است.

این ساعت داخلی که در زمان بیداری سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند و با سطح هورمون و درجه حرارت بدن در ارتباط است، در طول شبانه روز نوسان دارد. با این حال، دانشمندان اخیرا کشف کرده اند که سایر بافت های بدن نیز ساعت های مخصوص به خود را دارند که از عوامل محیطی تأثیر می پذیرند. به عنوان مثال، غذاخوردن می تواند ساعت دستگاه گوارش را تغییر دهد.

اختلال در ریتم شبانه روزی مشکل زاست؟

شواهد نشان می دهد که همین طور است. به عنوان مثال کارگرانی که در شیفت شب کار می کنند، به مراتب بیشتر درمعرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی قرار دارند. یکی از مطالعات اخیر نشان داده که این افراد 40درصد بیشتر از دیگران دچار بیماری های قلبی می شوند.

هرگونه تغییر در چرخه خواب و بیداری بدن باعث می شود که ساعت مرکزی هسته سوپراکیاسماتیک دچار نوسان شود؛ امری که بر ساعت سایر ارگان های بدن نیز تأثیر می گذارد. به عنوان مثال غذاخوردن در زمان های نامناسب در طول شبانه روز باعث ایجاد اختلال در ساعت بدن می شود و فعالیت سیستم دفاعی بدن را با مشکلاتی روبرو می کند.

بهترین ساعت برای واکسن زدن!

مطالعات نشان داده اند که هرگونه اختلال در چرخه خواب و بیداری، انسان را مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، چاقی، اختلالات گوارشی و بیماری های قلبی می کند یا به عنوان مثال مطالعه اخیر روی نزدیک به 300 فرد بازنشسته در انگلستان نشان داده که بهترین زمان برای دریافت واکسن آنفلوآنزا صبح است؛ چون سیستم ایمنی بدن افراد مسن صبح ها پادتن بیشتری تولید می کند.

دانشمندان معتقدند که اگر واکسن آنفلوآنزا برای افراد مسن قبل از ظهر تزریق شود، جان بیش از 2400نفر نجات داده می شود، چون سیستم دفاعی بدن در این بازه زمانی در بهترین حالت خود به سر می برد. شواهد نشان می دهند که زمان بندی برای فعالیت های روزمره از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بهترین زمان برای غذاخوردن چه موقع است؟

مطالعه روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهد وقتی این حیوانات در زمان بیداری طبیعی شان، یعنی شب غذا می خورند، کمتر دچار اختلالات متابولیکی می شوند. همچنین نسبت به موش هایی که در طول روز و شب غذا می خورند، سالم تر و لاغرتر می مانند. مطالعه فرانک شییر در دانشکده پزشکی هاروارد روی 420 فرد که رژیم داشتند، نشان داد کسانی که قبل از ساعت 3بعدازظهر ناهار می خورند، به نسبت کسانی که دیرتر غذا می خورند، بیشتر وزن می کنند. پیام ساده است؛ ناهار باید وعده غذایی اصلی شما باشد.

بهترین زمان برای خوابیدن چه موقع است؟

این زمان به خود فرد بستگی دارد. برخی افراد جغد شب هستند و برخی دیگر مرغ سحر. میمی شیرازو هیزا، محقق خواب در دانشگاه کلمبیا در نیویورک معتقد است که حتی همین 8ساعت خواب شبانه هم برای همه مناسب نیست.

او که خود را شب زنده دار می داند، معتقد است ساعات 10شب تا 2صبح بهترین زمان برای نوشتن است و از آن جا که دو فرزند مدرسه ای دارد، از یک الگوی خواب مقطعی پیروی می کند.

او به همراه بچه ها در ساعت 8شب می خوابد، اما ساعت10 بیدار و تا ساعت 2صبح مشغول به کار می شود. سپس دوباره می خوابد و همراه بچه ها در صبح بیدار می شود. شواهد نشان می دهند که این الگوی خواب، پیش از صنعتی شدن جوامع چندان غیرمعمول نبوده است.

چه زمانی برای کار با شبکه های اجتماعی بهتر است؟

خواب، جسم و روح انسان را تازه می کند؛ مطالعه 509میلیون توییت توسط 2.4میلیون کاربر توییتر طی 2سال نشان می دهد که شادترین و خوشبینانه ترین توییت ها بین ساعات 8 تا 9شب نوشته شده اند.

شواهد نشان می دهد که کاربران بین ساعات 3 تا 6 بعدازظهر بیشتر به بازنشر توییت های دیگران می پردازند و از خود خلاقیتی نشان نمی دهند. همچنین احساسی ترین ساعت در توییتر به ساعات 10 تا 11شب مربوط است. ساعتی که کاربران هوشیارتر و متمرکزتر هستند و بیشتر درگیر مسائل روزمره می شوند.

منبع: web md

منبع: فرادید

به "ساعت بدن تان درباره ریتم بیولوژیک بدن تان چه می گوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساعت بدن تان درباره ریتم بیولوژیک بدن تان چه می گوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید