برندگان جایزه نوبل پزشکی 2019 را بشناسید

به گزارش وبلاگ سحر وب، وب سایت گجت نیوز - ندیم نجم آبادی: جایزه نوبل پزشکی 2019 (Nobel Prize) به طور مشترک، نصیب سه دانشمندی شد که ساز و کار یکی از فرایند های انطباقی حیاتی در بدن را کشف کردند.

برندگان جایزه نوبل پزشکی 2019 را بشناسید

سر پیتر رتکلیف (Sir Peter J. Ratcliffe)، ویلیام کیلین جونیور (William G. Kaelin Jr) و گِرگ سمنزا (Gregg L. Semenza) دریافتند که چگونه سلول ها، تغییرات در سطح اکسیژن را تشخیص و خود را با آن انطباق می دهند. رهاورد چنین کشف مهمی، جایزه نوبل پزشکی 2019 بود.

این دانشمندان، پیروز به شناسایی آن مکانیسم مولکولی شدند که فعالیت ژن ها را بسته به میزان اکسیژنِ موجود، کم یا زیاد می کند. توانایی سلول ها در تشخیص سطح اکسیژن و واکنش دهی بر اساس آن، برای کارکرد صحیح بدن ضروری است و در برخی بیماری ها نیز نقشی مهم ایفا می کند. چرا که سلول ها برای تبدیل غذا به انرژی، نیاز به اکسیژن دارند.

آن طور که رندال جانسون، یکی از اعضای کمیته نوبل توضیح می دهد:

سلول ها و بافت ها به طور دائم و در تمام مراحل رشد و نمو، با تغییر در میزان اکسیژنِ قابل دسترس روبرو هستند؛ بنابراین سلول ها همزمان که وظایف مهم خود را انجام می دهند، باید راهی برای سازگاری با مقدار اکسیژن موجود پیدا کنند.

مثلا هنگام تمرین های سنگین ورزشی، سلول های ماهیچه ای باید خود را با افزایش نیاز به اکسیژن، وفق دهند. به گفته برندگان نوبل، این مکانیسم اکسیژن سنجی برای نمو جنین هم ضروری است؛ زیرا تشکیل رگ های خونی و جفت جنین را مدیریت می کند. به لطف چنین کشفی می توانیم با تحریک شکل گیری رگ های خونی، برای مقابله با بیماری آنمی (کم خونی) و حتی سرطان هم گام هایی برداریم.

سمنزا که متولد نیویورک است، تحقیقات منجر به دریافت جایزه نوبل را در دانشگاه جانز هاپکینز انجام داد. رتکلیف زاده لنکشایر انگلیس و مشغول به کار در دانشگاه آکسفورد و موسسه فرانسیس کریک لندن است؛ جایی که تحقیقات خود را به پایان رساند. کیلین هم در نیویورک به جهان آمد و تحقیقات خود را در موسسه سرطان دانا-فاربر بوستون انجام داد.

این دانشمندان علاوه بر کسب افتخار، سهمی مساوی از جایزه نقدی 9 میلیون کرونی دریافت می کنند که برابر با 909 هزار دلار آمریکا است.

از راست به چپ: ویلیام کیلین، گرگ سمنزا و پیتر رتکلیف

منبع: livescience

منبع: برترین ها

به "برندگان جایزه نوبل پزشکی 2019 را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان جایزه نوبل پزشکی 2019 را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید