ناسا به جستجوی زندگی های فرازمینی می رود

ناسا میخواهد تا در مأموریت جدید خود به آنالیز وجود زندگی های فرازمینی بپردازد.

ناسا به جستجوی زندگی های فرازمینی می رود

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، اعتقاد بر این است که ما در دنیا هستی تنها نیستیم اما تاکنون شواهد مستقیمی در این رابطه نادیده گرفته شده است. اکنون ناسا میخواهد ماموریت جدیدی را راه اندازی کند تا با مطالعه اثر متقابل میان ستارگان و سیارات فراخورشیدی این مثبت های کاذب را ریشه کن کند.

لازم به ذکر است؛ زمین تنها سیاره ای است که به عنوان مکانی برای زندگی شناخته شده و مدت ها است که ستاره شناسان به دنبال دنیایی شبیه به زمین در فضای خارجی هستند.

طبق این گزارش، کشف میکروب ها، گیاهان یا حیوانات بیگانه مهم است و نشانگرهای زیستی طبیعی مانند گازهای اکسیژن و متان در اتمسفر می تواند حضور آنها را آشکار کند.

اما مشکل اینجا است که موارد ذکرشده شاخص کاملا قابل اعتمادی نیستند. گازهایی مانند اکسیژن می توانند وارد جوهای سیارات شوند بدون اینکه هیچ گونه زندگی تحت موقعیت این گاز باشد؛ از همین رو محققان اعلام کردند که ستاره ها در مدارشان نقش بزرگ تری را در این زمینه ایفا می نمایند.

برای مثال، ستارگان کوتوله قرمز خنک تر و کوچک تر از خورشید ما هستند و بنابراین آنها به صورت متفاوت تری با جو مدار سیارات فراخورشیدی برهم کنش دارند. همچنین این ستارگان تمایل دارند تا نور ماوراءبفنش بیشتری را منتشر نمایند.

دانشمندان در شبیه سازی های خود نشان دادند، زمانی که نور ماوراءبنفش به جو یک سیاره فراخورشیدی تابیده می گردد، می تواند کربن را از مولکول دی اکسید کربن جدا و مولکول اکسیژن را آزاد کند و همین امر باعث می گردد که وجود چنین اکسیژنی به اشتباه به عنوان نشانه ای از زندگی تلقی گردد.

کوین فرانس، اخترشناس ناسا گفت: ما این نشانگرها را مثبت کاذب می نامیم. شما می توانید تنها به وسیله نورشیمی، اکسیژن را بر روی سیاره ای شبیه به زمین فراوری کنید.

طبق اعلام ناسا قراراست این ماموریت در سال 2020 راه اندازی گردد.طبق این گزارش، ماموریت جدید ناسا به سرپرستی فرانس و تیمش به گونه ای طراحی شده که به جستجوی زندگی فرازمینی و تشخیص این مثبت کاذب یاری می نماید. محققان قصد دارند تا در این ماموریت بر روی میزان نورهای ماوراءبنفش با طول موج های 100 و 160 نانومتر که اکثر تلسکوپ ها نمی توانند آنها را اندازه گیری نمایند، مطالعاتی را انجام دهند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ناسا به جستجوی زندگی های فرازمینی می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا به جستجوی زندگی های فرازمینی می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید