نقش شیر مادر در کاهش مرگ و میر بچه ها

به گزارش وبلاگ سحر وب، توصیه جهانی برای تغذیه مطلوب شیر خواران مبنی بر آغاز تغذیه با شیر مادر طی ساعت اول تولد، تغذیه انحصاری با شیر مادر در 6 ماه اول زندگی کودک و سپس تداوم تغذیه با شیر مادر همراه با غذاهای کمکی سالم تا 2 سالگی یا بیشتر است.

نقش شیر مادر در کاهش مرگ و میر بچه ها

رئیس گروه سلامت نوزادان، بچه ها و شیر مادر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر ضرورت فرهنگ سازی در زمینه ترویج تغذیه نوزاد با شیر مادر تاکید نمود.

شهناز دلبرپور احمدی با بیان اینکه بزرگداشت هفته دنیای تغذیه با شیرمادر در امسال نیز با شعار دنیای توانمندسازی والدین، تقویت تغذیه با شیر مادر؛ حال و آینده برگزار گردید، گفت: هفته دنیای شیر مادر هر ساله از 1 تا 7 آگوست برابر با 10 تا 16 مرداد ماه در بیش از 170 کشور دنیا برگزار گردید و هدف از این نامگذاری تشویق مادران به تغذیه نوزاد با شیر مادر و ارتقای سطح سلامت بچه ها در سراسر دنیا بود.

وی با بیان اینکه شناخت روزافزون مزایای بی شمار تغذیه با شیر مادر بر سلامت، اقتصاد و محیط زیست موجب شده نهضت ترویج تغذیه با شیرمادر امروزه به عنوان راهبردی برای توسعه پایدار کشورهای دنیا مطرح گردد، گفت: این راهبرد در بعد سلامت، پیشگیری از بیماری های واگیر و غیر واگیر نظیر سو تغذیه، چاقی و دیابت، سلامت روان و ارتقای تکامل بچه ها و سلامت زنان و در بعد مالی و اجتماعی، تامین امنیت غذایی، شکستن چرخه فقر، ارتقای نیروی کار و حفاظت از محیط زیست را شامل می گردد.

تاثیر شگفت انگیز تغذیه با شیر مادر بر رشد ذهنی نوزاد

دلبرپور احمدی با تاکید بر اینکه دوران شیرخواری حساس ترین مرحله از مراحل رشد و تکامل کودک است، بیان کرد: در این دوران شیر مادر تامین نماینده احتیاجهای غذایی و مواد ایمنی بخش لازم برای شیرخوار است. به علاوه برقراری ارتباط عاطفی مادر و شیرخوار به هنگام شیر دادن از پستان یک امتیاز استثنایی برای شیر مادر است و تاثیر شگفت انگیزی بر رشد ذهنی و روانی کودک دارد. در سال های اخیر یافته های علمی مزایای گوناگون و قابل توجه تغذیه با شیر مادر را برای شیرخوار، مادر، خانواده و جامعه اثبات می نماید و در آموزه های دینی هم بیش از 14 قرن است که به تغذیه با شیر مادر توصیه و تاکید شده است.

خلق شیر مادر برای تامین احتیاجهای تغذیه ای کودک

وی با بیان اینکه شیر مادر کاملا برای تامین احتیاجهای تغذیه ای و ایمونولوژیکی کودک طراحی شده، گفت: تغذیه با شیر مادر یک روش طبیعی و مطلوب تغذیه بچه ها و ارتقا دهنده پیوند عاطفی بین مادر و کودک است. به همین دلیل محققان امروزه نقش تغذیه با شیر مادر را برای محافظت افراد در برابر بیماری های قلبی عروقی، دیابت، چاقی و اضافه وزن، سرطان ها، دود سیگار و حتی اوتیسم مطرح می نمایند. اهمیت موضوع موجب شده که برنامه حفظ، حمایت و ترویج تغذیه با شیر مادر همچنان در بین اهداف توسعه پایدار قرار گیرد.

کاهش مسائل و اختلالات حاد و مزمن بچه ها با شیر مادر

وی با بیان اینکه شیر مادر بسیاری از مسائل و اختلالات حاد و مزمن بچه ها را کاهش می دهد، بیان کرد: این مسائل شامل مسائل حاد از جمله اسهال و عفونت های گوارشی، عفونت های تنفسی و بستری شدن در بیمارستان، عفونت دستگاه ادراری، سپتی سمی و مننژیت باکتریال، انتروکولیت نکروزان، سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار، مرگ شیرخوار بعد از دوران نوزادی و مسائل مزمن از جمله دیابت ملیتوس وابسته به انسولین (تیپ 1)، دیابت ملیتوس غیروابسته به انسولین (تیپ 2)، چاقی و اضافه وزن، آسم و آلرژی، بیماری های التهابی روده، لوکمی دوران کودکی (لوکمی حاد لنفوسیتی و لوکمی حاد میلوژنوس) می گردد.

رئیس گروه سلامت نوزادان، بچه ها و شیر مادر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هدف کلی برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر را ارتقای سطح سلامت، رشد و تغذیه بچه ها بیان کرد و ادامه داد: حفظ، حمایت و ترویج تغذیه با شیر مادر به منظور ارائه مراقبت های استاندارد تغذیه با شیرمادر، آموزش مادران و حل مسائل شیردهی و ارجاع در موارد لزوم انجام می گردد. همچنین افزایش قابلیت و توانایی رده های مختلف کارکنان بهداشتی درمانی نقش مهمی در دستیابی به این هدف دارد که در این راستا همه کارکنان بهداشتی درمانی رده میانی و کارکنان بیمارستان های دوستدار کودک موظف به گذراندن دوره 20 ساعته تغذیه با شیر مادر بوده و پزشکان و متخصصین هم ملزم به گذراندن دوره آموزشی 36ساعته تغذیه با شیر هستند و همچنین آموزش پرستاران NICU در زمینه تغذیه بچه ها نارس با شیر مادر، تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بلافاصله پس از تولد بطور مکرر در حال اجراست.

نقش شیر مادر در کاهش مرگ و میر بچه ها زیر 5 سال

دلبرپور احمدی با اشاره به نقش مهم شیر مادر در کاهش مرگ و میر بچه ها زیر 5 سال به ویژه نوزادان نارس با وزن کمتر از 2000 گرم و حفظ، حمایت و ترویج تغذیه ای نوزادان نارس با شیر مادر، تاکید نمود: اداره سلامت نوزادان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت، اقدام به سیاستگذاری برای تاسیس بانک شیر مادر در بیمارستان های کشور نموده است. به همین دلیل اقدامات اولیه برای راه اندازی بانک شیر در یکی از بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی نیز اجرا شده است.

برگزاری کلاس های قبل از زایمان در مراکز سلامت

وی با اشاره به برگزاری کلاس های قبل از زایمان در مراکز خدمات جامع سلامت و همچنین در بیمارستان های دوستدار کودک برای مادران باردار بیان کرد: بر این اساس مادران با یادگیری روش های صحیح شیردهی می توانند به شیوه صحیحی نوزاد خود را تغذیه نمایند. همچنین مشاورین شیردهی که در مراکز مشاوره شیردهی تحت پوشش معاونت بهداشت حضور دارند، برای مادرانی که پس از زایمان در تغذیه با شیر مادر مشکل دارند، آموزش های لازم را ارائه می نمایند و مباحث آموزشی در این کلاس ها شامل معایب تغذیه با شیر مصنوعی و استفاده از بطری یا گول زنک، آموزش روش صحیح شیردهی و انواع وضعیت های شیردهی، اهمیت تغذیه در ساعت اول زندگی برای نوزادان، اهمیت تماس پوست با پوست و هم اتاقی مادر و نوزاد، اهمیت تغذیه انحصاری با شیر مادر تا پایان شش ماهگی نوزادان، تغذیه براساس تقاضای شیرخوار، نشانه های کافی بودن شیر مادر و اهمیت ادامه شیردهی تا دو سالگی کودک می گردد.

آمارهای تغذیه با شیر مادر

وی با اشاره به آمارهای موجود در زمینه تغذیه انحصاری با شیر مادر گفت: این آمار در شهر تهران 53.5 درصد و در کشور 53.1 درصد است و آمار استفاده شیر مصنوعی در حوزه تحت پوشش دانشگاه شهید بهشتی 1.3 و در کشور 5.3 درصد است.

رشد جسمانی نوزاد در تغذیه با شیر مادر

رئیس گروه سلامت نوزادان، بچه ها و شیر مادر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان با اشاره به تفاوت رشد جسمانی و روانی نوزاد در تغذیه با شیر مادر اظهار کرد: بچه ها در بدو تولد به غیر از مادر که در رحم او بزرگ شده اند، کس دیگری را نمی شناسند و شیردهی اولیه حس محیط امن و آرام را به کودک می دهد که بعدها با رشد کودک و افزایش احتیاج به امنیت عاطفی برای تشکیل شخصیت وی در آینده، در آغوش مادر می توان این حس را ایجاد کرد. همچنین بچه ها در حدود 18 ماهگی دچار اضطراب دلبستگی می شوند که این مساله در بچه های که در آغوش مادر شیر خورده اند یا به روش مناسب از شیر گرفته شده اند، کمتر دیده شده است. همچنین بچه های که با شیر مادر تغذیه می شوند رشد جسمانی، روانی و تکاملی مطلوبی داشته و از ضریب هوشی بالایی بهره مند می شوند.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "نقش شیر مادر در کاهش مرگ و میر بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش شیر مادر در کاهش مرگ و میر بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید