هشدار حجت نظری درباره وضعیت خانه - باغ ملک ، قصر تاریخی ملک یک قدم تا نابودی ، اینجا محل اقامت شاهزادگان قجری بوده است

به گزارش وبلاگ سحر وب، یک عضو شورای شهر تهران در مورد یکی از بناهای تاریخی تهران هشدار داد و درخواست کرد شهرداری و وزارت میراث فرهنگی با همکاری بنیاد مستضعفان این ملک را ساماندهی نمایند.

هشدار حجت نظری درباره وضعیت خانه - باغ ملک ، قصر تاریخی ملک یک قدم تا نابودی ، اینجا محل اقامت شاهزادگان قجری بوده است

وبلاگ سحر وب - خانه و باغ ملک یکی از آثار تاریخی شهرری است. این خانه قاجاری که این روزها به یک خانه باغ ویران تبدیل شده است روزگاری محل اقامت خاندان و شاهزادگان قجری بود که برای زیارت صحن و سرای حضرت عبدالعظیم(ع) به شهرری می آمدند.

نمای خانه و باغ ملک به گونه ای است که درختان کاج بخشی از نمای نیمه تخریب شده ساختمان مخروبه را پوشانده است اما همچنان ستون های این ساختمان مخروبه از لابه لای شاخ و برگ درخت ها نمایان است.

حجت نظری در جلسه علنی روز یکشنبه 21 مهر ماه شورای شهر تهران درباره وضعیت این بنای تاریخی هشدار داد و گفت: حاج حسین ملک یکی از بزرگ ترین واقفان آستان قدس رضوی است که موقوفات فراوان این فرهیخته ارجمند در حوزه فرهنگ و هنر باعث شده که یک مجموعه فاخر تحت عنوان موزه ملک در تهران شکل گرفته که باعث حفظ بخشی از میراث فرهنگی و هنری ایران شده است.

نظری اضافه نمود: مرحوم ملک سه یادگار در تهران دارد. خانه - باغ گلابدره که در کنار بوستان نفس قرار گرفته است و هنوز سالم و پایدار است اما در فهرست آثار ملی کشور ثبت نشده و از اختیار خاندان ملک خارج شده است. دیگری خانه بازار بین الحرمین است که روزگاری خانه مرحوم ملک بوده و موزه و کتابخانه ملک در همین محل قرار داشت. این ملک با وجود بعضی نواقص، مجموعا از وضعیت خوبی برخوردار و در فهرست آثار ملی کشور نیز ثبت است.

وی ادامه داد: یادگار سوم خانه - باغ ملک در شهرری است که به قصر ملک نیز معروف است. این بنا توسط میرزا حسین خان از معماران بنام خراسانی به سفارش حاج حسین ملک ساخته شد و در گذشته در طبقه اول آن مجالس روضه خوانی در ایام مختلف سال برگزار می شد و ناصرالدین شاه یکی از سفرهای فرنگ خود را از همین محل شروع کرد.

به گفته وی، در دی ماه سال 1348 حاج حسین ملک این قصر را به اداره آموزش و پرورش وقت اهدا می نماید تا در آن چند باب دبستان و دبیرستان احداث گردد. قسمت اصلی قصر و بخشی از فضای مشجر آن باقی می ماند و بقیه فضاها تبدیل به مدرسه می گردد. این بنا بعد از انقلاب توسط بنیاد مستضعفان مصادره و در 1 مهرماه سال 1382 به شماره 10407 در فهرست آثار ملی کشور ثبت می گردد.

نظری تاکید نمود: متاسفانه با وجود ثبت این بنا در فهرست آثار ملی، هر روز وضعیت آن بدتر از دیروز شده است.

وی ادامه داد: حال با توجه به وضعیت نامناسب این اثر تاریخی و احتمال تخریب بیشتر این بنای فاخر توسط باران های پاییزی، لازم است شهرداری تهران در تعامل با بنیاد مستضعفان و همچنین وزارت میراث فرهنگی این اثر که هم واجد ارزش تاریخی است و هم ارزش محیط زیستی دارد را تملک نموده و به فضای های عمومی شهر اضافه کند. فضایی فرهنگی که درخور شان حاج حسین ملک و مردم شهرری باشد و همه شهروندان بتوانند از آن بهره مند شوند.

منبع: چمدان

به "هشدار حجت نظری درباره وضعیت خانه - باغ ملک ، قصر تاریخی ملک یک قدم تا نابودی ، اینجا محل اقامت شاهزادگان قجری بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار حجت نظری درباره وضعیت خانه - باغ ملک ، قصر تاریخی ملک یک قدم تا نابودی ، اینجا محل اقامت شاهزادگان قجری بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید