هشدار نسبت به شیوع طاعون نشخوارکنندگان در خراسان جنوبی

به گزارش وبلاگ سحر وب، مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی گفت: حیات وحش مناطق آزاد شهرستان فردوس و سرایان در معرض بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک قرار گرفتند

هشدار نسبت به شیوع طاعون نشخوارکنندگان در خراسان جنوبی

به گزارش وبلاگ سحر وب به نقل از وبلاگ سحر وب، با اعلام محیط زیست خراسان جنوبی مدتی پیش گزارش تلفات پراکنده حیات وحش (قوچ و میش) در مرز شمالی استان یعنی مرز فردوس، بجستان و گناباد توسط همکاران اجرایی محیط زیست شهرستان فردوس به اداره کل واصل شده است.

حسن اکبری گفت: در آنالیز های اولیه نتیجه گرفتیم احتمالا عامل بیماری از منطقه حفاظت شده هلالی واقع در خراسان رضوی به داخل استان گسترش پیدا نموده، چون قبلا در شهرستان های گناباد و بجستان تلفات حیات وحش گزارش شده بود.

وی اضافه کرد: پیگیری این موضوع در دستور کار این اداره کل نهاده شد و مهم ترین مساله از همان ابتدا تشخیص قطعی بیماری بود که علیرغم همکاری تنگاتنگ دامپزشکی، فرایند تشخیص بیماری به دلیل نامناسب بودن نمونه های ارسالی به دامپزشکی و فاسد شدن لاشه ها به کندی پیش می رفت.

اکبری بیان نمود: در نمونه های آنالیز شده قبلی از حیات وحش تلف شده در خراسان رضوی، علت مرگ مواردی همچون پنومونی ریوی، براکسی و مسمومیت عنوان شده بود و در آنالیز های اولیه تلفات قوچ و میش در شهرستان فردوس نیز عامل ویروسی تشخیص داده نشد.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: نتایج آزمایش ها شبیه به خراسان رضوی بود، اما با گسترش دامنه بیماری به سمت شهرستان سرایان، حساسیت اکیپ های پایش محیط زیست و دامپزشکی را بیشتر کرد و در نهایت نمونه حیوان مریض توسط محیط بانان برای آنالیز کامل بالینی و نیز نمونه برداری های لازم در اختیار دامپزشکی نهاده شد و نتیجه آزمایش های تکمیلی توسط دامپزشکی استان اعلام شد.

وی اظهار کرد: در آنالیز آزمایش های انجام شده، عامل بیماری ویروس طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) تشخیص داده شد. بیماری های ویروسی در حیات وحش هیچ درمانی ندارند و راهکاری برای واکسیناسیون حیات وحش نیز وجود ندارد.

اکبری اضافه کرد: فقط باید به وسیله امحای بهداشتی لاشه ها، ضد عفونی آبشخورها، کاهش چراگاه مشترک دام های اهلی و حیات وحش و راهکارهای مشابه از انتشار بیشتر بیماری جلوگیری کرد.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی در زمینه انتشار بیماری در سطح مناطق آزاد شهرستان فردوس و سرایان گفت: بلافاصله پس از تشخیص قطعی بیماری کارگروه مشترکی با حضور دامپزشکی، مدیریت بحران، منابع طبیعی، امور عشایر و جهاد کشاورزی برگزار و راهکارهای هم افزایی برای مقابله با بیماری آنالیز و تصویب شد.

وی بیان کرد: در همه این مدت پایش های مداومی توسط یگان حفاظت محیط زیست شهرستان های فردوس و سرایان و همچنین اداره کل انجام شد، اما تشدید پایش، ضدعفونی و مخصوصا امحای لاشه های احتمالی با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد.

اکبری بیان نمود: این بیماری قابل انتقال به انسان نیست، اما قابل انتقال به دام های اهلی است که امیدواریم همکاری دستگاه های مرتبط مخصوصا مردم محلی و نیز دامداران و عشایر منجر به کنترل دامنه انتشار این بیماری در کوتاهترین زمان ممکن شده و از نابودی ذخیره های ژنی ارزشمند استان جلوگیری گردد.

وی ادامه داد: تا به امروز تعداد لاشه های مکشوفه قوچ و میش در محدوده شهرستان های فردوس و سرایان به حدود 70 لاشه رسیده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "هشدار نسبت به شیوع طاعون نشخوارکنندگان در خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نسبت به شیوع طاعون نشخوارکنندگان در خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید