22 مقصد پاک در ایام آلودگی

22 مقصد پاک یا سالم برای مسافرت ساکنان کلان شهرها در تعطیلات آلودگی معرفی شد. اطلاعات کشوری مربوط به شاخص کیفیت هوا نشان می دهد در روزهای اخیر 22 شهر -عمدتا شهرهای کوچک و متوسط و همچنین تعدادی مراکز استان- از آلودگی هوا در امان مانده اند.

22 مقصد پاک در ایام آلودگی

این فهرست برای ساکنان شهرهای دارای شرایط اضطرار می تواند انتخاب اصلی سفر در روزهای تعطیل هفته جاری باشد. در تهران و برخی کلانشهرها، مدارس همچنان تعطیل است. موقعیت جغرافیایی مقاصد پاک سفر به لحاظ مسافت برای ساکنان غالب کلان شهرها مطلوب است. در گزارش، هزینه های اقامت تشریح شده است.

تعطیلات سریالی مدارس در پایتخت و تعدادی از کلان شهرهای آلوده طی این هفته، یک فرصت برای سفر پیش روی خانواده ها قرار داده است که مشروط به انتخاب صحیح مقصد مسافرت می تواند تهدید گسترده آلودگی هوا به لحاظ پوشش جغرافیایی در سطح کشور را برای شهفرایندان مهار کند.

مدارس شهر تهران تا سرانجام این هفته تعطیل اعلام شده است. این تصمیم به تعطیلی که به خاطر تداوم شرایط اضطراری هوای پایتخت تحت تاثیر بحران آلودگی هوا اتخاذ شده است، فقط به پایتخت محدود نیست به طوری که در دیگر کلان شهرها و شهرهای بزرگ و حتی برخی شهرهای کم جمعیت فاقد سابقه آلودگی هوا نیز مقامات محلی مدارس و حتی در مواردی کلیه مراکز آموزشی را طی روزهای اخیر تعطیل اعلام کرده اند.

از طرفی اطلاعیه های رسمی سازمان هواشناسی درباره سنگین تر شدن موج آلودگی در شهرهای بزرگ و صنعتی باعث شده در برخی از همین شهرها، اقدامی مشابه تهران در قالب تعطیلی حداقل دو روزه از سوی کمیته های اضطرار استانی اعمال شود. تعطیلات آلودگی با دو هدف پیشگیرانه در شهرهای آلوده برقرار می شود. هدف اول مهار فرایند فزاینده ذرات معلق و سمی در هوا از طریق کاستن از ترافیک و ترددهای درون شهری است و هدف دوم که به نظر می رسد اهمیت آن دست کمی از هدف اول ندارد بازدارندگی از تنفس هوای ناسالم توسط شهفرایندان است. به این ترتیب آنچه می تواند تعطیلی آلودگی را -بعد از تصمیم گیری در زمان مناسب و بجا برای اعلام تعطیلی- روی سلامت شهفرایندان تاثیرگذار کند، خروج موقتی از شهر اصلی (منطقه آلوده) به یک مکان دارای هوای پاک یا سالم است.

بررسی های دنیای اقتصاد درباره مقاصد پاک یا سالم برای سفر در تعطیلات آلودگی حاکی است در حال حاضر 22 شهر عمدتا کوچک یا کم جمعیت و البته مرکز استان در کشور وجود دارد که شاخص کیفیت هوا در آنها شرایط سبز را در یک هفته گذشته نشان داده است. این شهرها می تواند برای روزهای تعطیل اجباری پیش رو برای سفر دو منظوره ساکنان شهرهای آلوده انتخاب شود. این نوع سفر هم کاربری گردشگری و استراحت برای اعضای خانواده ها دارد و هم باعث فرار از هوای آلوده به سمت نقاط دارای هوای باکیفیت می شود.

فهرست 22 شهر پاک یا سالم برای گذراندن تعطیلات آلودگی به گونه ای است که موقعیت مکانی شهرها عمدتا در استان های جنوبی و غربی کشور واقع شده است. هر چند در استان های واقع در شرق و مرکز کشور نیز در شرایط فعلی، شهرهای دارای شرایط میزبانی از مسافران در جست وجوی هوای سالم پیدا می شود. این فهرست یک ویژگی سوم هم دارد و آن مقاصد مناسب به لحاظ فاصله با هر کدام از کلان شهرهای آلوده است.

ساکنان هر کدام از کلان شهرهای آلوده می توانند نزدیک ترین شهر از این فهرست را برای سفر در تعطیلات آلودگی انتخاب کنند و به نوعی چالش مربوط به قیمت سوخت در سفرهای طولانی را برای خود مرتفع کنند. به گزارش دنیای اقتصاد، شاخص کیفیت هوا در بیشتر مراکز استان و شهرهای بزرگ کشور طی یک ماه اخیر در شرایط نارنجی به معنی ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته است. شرایط هوا در هفته گذشته برای تعدادی از شهرهای کشور از شرایط نارنجی به شرایط قرمز تغییر پیدا کرد، به این معنا که شاخص از 150 عبور کرد.

بدترین هوا را آسمان 8 کلان شهر کشور دارند. صبح روز گذشته شاخص کیفیت هوا در همدان عدد 166 را نشان داد که آلوده ترین شهر ایران در این روز شناخته شد. اهواز رتبه دوم آلوده ترین شهر را با شاخص 159 داشته است. بعد از این مرکز استان، به ترتیب شهرهای اصفهان، تهران، ارومیه، تبریز، اراک و شیراز، دارای هوای ناسالم هستند. از ابتدای سال جاری تا ابتدای زمستان، تهرانی ها به لحاظ هوای قابل تنفس 4 روز شرایط قرمز داشته اند و 57 روز نیز شرایط نارنجی به معنای هوای ناسالم را تحمل کرده اند.

در این مدت، تهران فقط 25 روز هوای پاک داشته و مابقی در هوای سالم -شرایط زرد به معنای ناپاک اما سالم- بوده است. طی ماههای گذشته از سال 98، آلوده ترین کلان شهر کشور از بین کلانشهرها، شهر اهواز بوده است. اهوازی ها در این مدت 17 روز شرایط قرمز داشتند و فقط 4 روز هوای پاک در این شهر برقرار بوده است.روز گذشته اردبیل، بیرجند، بجنورد، زابل، رشت، یاسوج و شهرکرد به ترتیب پاک ترین مراکز استانی در کشور معرفی و در مقابل، همدان و اهواز به عنوان آلوده ترین مراکز استانی اعلام شدند.

اما در کنار لیست مراکز استانی پاک و آلوده، فهرست 22 شهر پاک یا سالم وجود دارد که شاخص کیفیت هوا در آنها طی روزهای اخیر زیر عدد 50 برای بیشتریت و زیر عدد 100 برای مابقی بوده است. ساکنان شهرهای آلوده که در تعطیلات آلودگی روزهای آینده به گردشگران این 22 شهر تبدیل می شوند برای تامین محل اقامت خود می توانند از بین هتل، هتل آپارتمان، خانه های بومی و البته اقامتگاه های بوم گردی، یک گزینه را انتخاب کنند. یکی از ملاک های اصلی برای انتخاب از بین این گزینه ها، هزینه هر شب اجاره و اقامت است که به نظر می رسد خانه های بومی و اقامتگاه های بوم گردی از این منظر در اولویت انتخاب باشد.

منبع: دنیای سفر

به "22 مقصد پاک در ایام آلودگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "22 مقصد پاک در ایام آلودگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید