این شهر کنار کله پزی کتابفروشی هم می خواهد!

به گزارش وبلاگ سحر وب، مجله مهر:در عصری به سر می بریم که در آن تکنولوژی و ارتباطات حکم فرمانروایانی را دارند که می تواند روز به روز ذائقه آدم ها را عوض کند، روی سبک زندگی شان اثر بگذارد و در نهایت به اقتضای دنیای امروز فرهنگ جدیدی را برای اهالی یک جغرافیا بسازد. شاید روزی گشت و گذار در دنیای کاغذی روزنامه ها و کتاب ها مهمترین منبع افراد برای آگاهی بود. اتفاقی که با گذشت دهه ها رفته رفته شکل عوض کرد و با آمدن رادیو و تلویزیون کمرنگ تر شد و در نهایت با پیدا شدن اینترنت و شبکه های اجتماعی به پایین ترین حد خود در روزگار امروز رسید. روزگاری که در آن اهالی دنیای پست ها و توییت های چند خطی دیگر حال وحوصله برای خواندن کتاب های چند صد صفحه ای را ندارند و کمتر پای رفتن به کتابفروشی ها و دل کتاب خواندن را پیدا می کنند؛ اما همچنان با وجود همه این ها در دنیای کتاب های کاغذی و کتابفروشی ها می توان آدم هایی را پیدا کرد که به این دنیای اصیل و قدیمی وفادارند. به همین خاطر آنهایی که از اهالی دنیای کتاب های کاغذی اند و با قدم زدن در راسته انقلاب و کریم خان حظ می برند حتما اسم کتابفروشی رود را شنیده اند. جایی که بعد از گذشت20 سال تازه ترین کتابفروشی خیابان کریم خان است که خبر تعطیل شدن آن بین اهالی فرهنگ خبرساز شده تا مایه بهت و ناراحتی مشتریان قدیمی اش باشد. یک کتابفروشی و انتشارات پر طرفدار که این بار دلیل تعطیل شدن آن نه به خاطر پایین بودن فروش بلکه از سر تغییر وتحولات یک باره و ناگهانی اقتصادی بوده. تغییراتی که این بار صاحبان این نشر را مجبور کرده تا برای همیشه قید مغازه و پاتوق20 ساله مشتریانش را بزند.

این شهر کنار کله پزی کتابفروشی هم می خواهد!

انفجار قیمتها باعث تعطیلی شد

محل کتابفروشی را جهت تجهیز و ارتقا فروختیم، اما با رشد ناگهانی و انفجاری قیمت ها در یکی دو ماه متاسفانه دیگر قادر به تهیه مکان مناسب نشدیم. در 20 سال گذشته افتخار آن را داشتیم که انتخاب بسکمک از اهل قلم و عاشقان کتاب بوده ایم. 20 سال حمایت شما عزیزان، تکیه گاه ماه بود. اما دیگر بدون تسهیلان و تامین مالی از طرف نهادهای مربوطه قادر به ادامه راه نیستیم. بدینوسیله مراتب سپاسگزاری و قدردانی خود را به اطلاع تمامی عزیزان اهل قلم و عاشقان کتاب می رسانیم.همه چیز از همین اطلاعیه ساده شروع شد. عکسی که از پشت شیشه انتشارات و کتابفروشی رود برداشته شده بود و حالا بهانه ای برای مشتریان و رهگذاران بود تا بعد از گذشت20 سال برای از دست رفتن خاطرات و پاتوق فرهنگی شان ناراحت باشند و اعتراض کنند. همین اتفاق باعث شد تا سراغ اهالی این کتابفروشی برویم جایی که سال هاست که مغازه اش در همجواری نشر چشمه و درست رو به روی پل کریم خان جا خوش کرده است و این روزها به خاطر قرار دریافت در روزهای نزدیک به تعطیلی اش دوران پرجمعیت و شلوغی را پشت سر می گذارد . یک انتشارات که صاحب آن برای فروش هر چه سریعتر، کتاب هایش را با 25 درصد تخفیف برای فروش گذاشته است. برای همین پای صحبت های آقای زارع نشستیم تا بپرسیم دقیقا چه اتفاقاتی کار این انتشارات و کتابفروشی رود را به تعطیلی کشانده؟ ما در این سال ها هم نشر بوده ایم و هم کتابفروشی. کتابفروشی رود در همه این 20 سال یک نشر حرفه ای بوده که مخاطبان حرفه ای را هم جذب خودش می کرده است. گذران همه این سال ها هم نشان داده که این کتابفروشی با خود بازار مسئله ای نداشته است؛ ولی متاسفانه درست زمانی که ما تصمیم گرفتیم که این مغازه را بفروشیم تا جایی دیگری تهیه کنیم با انفجار قیمت ها و بالا رفتن سکه و دلار رو به رو شدیم. اتفاقی که باعث شد تا دیگر نتوانیم جا و مکانی را برای ادامه کار تهیه کنیم.

از کانادا و فرانسه برای کتاب مشتری داشتیم

آقای زارع از 16 سالگی در این حرفه مشغول بوده است. به همین خاطر بیش از دو دهه پیش عابران و رهگذران وقتی از این راسته گذر می کردند به جای دیدن یک کتابفروشی نقلی، با مغازه ای رو به رو می شدند که یک تعمیرگاه برای ماشین های اداری بود. جایی که آقای زارع روزی تصمیمش را بر این می گذارد که با خریداری،آن را به یک کتابفروشی تبدیل کند. مکانی که به قول خودش حالا فارغ از انگیزه های مادی و شخصی حکم درخت تنومند و ریشه داری را پیدا کرده که باید آن را برای مردم و مشتریان قدیمی اش حفظ کرد. یک کتابفروشی در خیابان کریم خان که صاحبش می گوید نه فقط در داخل که حتی در خارج از کشور نیز مشتریان و مخاطبان پیگیری دارد.شاید باور نکنید که در این مدت با مشتریان قدیمی رو به رو بودیم که وقتی خبر تعطیلی رود را شنیدند برای خاطرات و انسی که با اینجا داشتند اشک می ریختند یا حتی در این مدت ما چندین تماس از کشورهایی مثل اتریش و کانادا داشتیم؛ افرادی که جوانی شان را اینجا بودند و با وجود رفتن از ایران باز هم دورادور و با واسطه از کتابفروشی ما خرید می کنند.

متولیان امر باید کمک کنند/ اینجا کالباس بیشتر از کتاب می فروشد

آقای زارع می گوید در همه این سال ها با وجود محبت مردم نسبت به کتابفروشی رود؛ ولی همچنان این انتشارات برای ادامه فعالیت هایش نیاز به حمایت رسمی و بودجه ای دارد چیزی که فقط می توان آن را با کمک های دولتی مثل وزارت ارشاد تامین کرد. بعد از اینکه اهالی کتاب و قلم در این زمان با خریدن کتاب حمایت خودشان را نسبت به ما نشان دادند ما فهمیدیم که این حساسیت بین مردم وجود دارد؛ اما نکته اینجاست که نشر رود برای ادامه فعالیت به همکاری متولیان امر نیاز دارد. حتی در کشورهای اروپایی هم از مراکز خصوصی مستقل فرهنگی و علی الخصوص کتابفروشی های محلی حمایت می شود. کتابفروشی مثل شغل های دیگر نیست که فقط کالایی که می فروشید کارکرد داشته باشد. این روح کتابفروشی است که مطرح و مهم است؛ چون اینجا جایی بوده که طی 20 سال با کمک و استقبال مردم سرپا مانده و فارغ از یک کتابفروشی می شود گفت یک سرمایه فرهنگی و اجتماعی است؛ که باید از آن نگهداری شود و نگذاشت تا به آسانی از دست برود. همیشه مجموعه شرایط است که عامل انتخاب شما برای یک شغل می شود وگرنه چه کسی است که نداند در کشور ما کالباس بیشتراز کتاب می فروشد. ما باید انتخاب کنیم که کتاب می خواهیم یا فقط کله پاچه و فلافل دوست داریم؛ اینکه این شهر کنار همه چیزهایش به کتابفروشی هم نیاز دارد یا نه؟!

منبع: خبرگزاری مهر

به "این شهر کنار کله پزی کتابفروشی هم می خواهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این شهر کنار کله پزی کتابفروشی هم می خواهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید