برگزاری جلسه بانکی بین ایران و روسیه در ماه آینده

به گزارش وبلاگ سحر وب، وزیر نیرو با اعلام خبر برگزاری جلسه بانکی بین ایران و روسیه در ماه آینده، از در نظر دریافت 20 هزار هکتار از مراتع روسیه برای پرورش دام ایران اطلاع داد.

برگزاری جلسه بانکی بین ایران و روسیه در ماه آینده

به گزارش وبلاگ سحر وب، رضا اردکانیان در دومین روز پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های مالی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و همچنین دومین همایش چشم انداز همکاری های تجاری و فرهنگی ایران و ناحیه فدرال قفقاز شمالی فدراسیون روسیه در تهران، در جمع وبلاگ سحر وب در خصوص تحریم های آمریکا علیه ایران و روسیه، اظهار کرد: به نظر من تا جایی که به همکاری های دو کشور مربوط است به ویژه در شرایطی که تصمیم دارند پول های ملی را بر روابط مالی فی مابین حاکم نمایند، موضوعی که آنچنان مطرح نخواهد بود تحریم ها است.

800 قلم کالا از تعرفه ترجیحی برخوردار می شوند

وی با اشاره به الحاق ایران به موافقت نامه مالی اوراسیا، گفت: با الحاق ایران به موافقت نامه مالی اوراسیا شش یا هفت کشور از جمله روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، ارمنستان، ایران و ویتنام به عنوان منطقه آزاد عمل می نمایند.

وزیر نیرو با اشاره به تصویب الحاق ایران به موافقت نامه مالی اوراسیا، اظهار کرد: این موضوع منتظر تأیید شورای نگهبان در ایران است.

وی با تاکید بر این که بازارهای کشورهای ذکر شده به عنوان منطقه آزاد خواهند بود، شرح داد: بین ایران و اوراسیا 800 قلم کالا از تعرفه ترجیحی برخوردار می گردد و فضای مساعدی را برای اشتغال فراهم می نماید. البته این با رعایت استانداردهایی است که باید رعایت کنیم و در این شرایط چه محصولات کشاورزی و چه سایر محصولات به راحتی می تواند به وسیله راه آهن و مرز زمینی کشورها رد و بدل گردد.

اردکانیان ادامه داد: این موضوع قطعاً تأثیر بسزایی به صورت متقابل دارد. همچنین کشورهای صادرنماینده غلات در سطح جهان که روسیه و قزاقستان از جمله آن ها هستند می توانند از موقعیت ایران برای صدور غلات خود از جهت کوتاه تر از جهت فعلی و به وسیله بنادر جنوبی ایران اقدام نمایند.

به گفته وزیر نیرو یکی از مهم ترین مباحث دو کشور گردشگری در دریای خزر است.

برگزاری جلسه بانکی بین ایران و روسیه یک ماه دیگر

وی در ادامه از برقراری تماس های منظم بین مسئولان بانکی دو کشور اطلاع داد و گفت: حدوداً یک ماه دیگر جلسه بین بانک های مرکزی ایران و روسیه برای حل مسائل باقی مانده برگزار خواهد شد.

باید میدان برای بخش خصوصی باز گردد

اردکانیان با تاکید بر این که اراده سیاسی بین سازمان های مرکزی و دولتی ضروری است، اما کافی نیست اظهار کرد: کافی بودن آن به فعال شدن بخش های خصوصی دو کشور بستگی دارد. ما دولتی ها باید با کمتر کردن نقش خودمان میدان را برای بخش خصوصی باز کنیم. یکی از اولویت های ما حمایت های فعالانه از بخش خصوصی از سمت ایران است و امیدوارم همکاران روس نیز همین قصد را داشته باشند.

وی تاکید نمود: بخش خصوصی باید با رعایت استانداردهایی که در جهان وجود دارد و نگاه به دورترها طوری رفتار کند که در آینده بتوانیم از این بازار 190 میلیونی استفاده کنیم.

حضور وزیر انرژی روسیه در تهران

وزیر نیرو در خصوص مباحثی که در زمینه انرژی بین دو کشور مطرح شده است، ادامه داد: وزیر انرژی روسیه عصر امروز به تهران خواهد آمد و جلسه ای با وزیر نفت خواهد داشت. همچنین پروژه های خوبی در بخش برق بین ایران و روسیه در حال انجام است.

استفاده از مراتع روسیه برای پرورش دام

در ادامه اردکانیان با بیان این که عمده صحبت ها بین دو کشور در زمینه های گردشگری و تجاری است، گفت: البته روس ها امروز جلسه ای هم با وزیر جهاد کشاورزی خواهند داشت و در این جلسه موضوع استفاده از مراتع و امکانات این کشور برای پرورش دام و واردات گوشت قرمز در دستور کار واقع شده است.

وی ادامه داد: فعلاً در یکی از استان های این منطقه 20 هزار هکتار برای ایران در نظر گرفته اند که برای روشن شدن جزئیات آن باید منتظر گفت وگوهای تفصیلی بین ایران و وزیر جهاد کشاورزی باشیم.

لزوم حذف هرچه سریع تر دلار از مبادلات ایران و روسیه

وزیر ناحیه فدراسیون قفقاز شمالی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران و روسیه اظهار کرد: برای این که سریع تر از تحریم ها رهایی پیدا کنیم باید هرچه سریع تر دلار را از مبادلات مان حذف نموده و به ارزهای ملی روی بیاوریم.

سرگی ویکتوروویچ بعد از ملاقات با رضا اردکانیان، درباره مذاکراتی که انجام شده شرح داد: در خصوص صادرات محصولات کشاورزی چه از ایران به روسیه و چه از روسیه به ایران پتانسیل خوبی وجود دارد.

وی با تاکید بر این که دو کشور در حوزه گردشگری هم همکاری های خود را توسعه خواهند داد، اظهار کرد: در حال حاضر یک کشتی تفریحی کروز در دریای خزر در حال آماده سازی است که تا سال 2020 به بهره برداری می رسد و باید تا آن موقع خودمان را آماده کنیم که بتوانیم این کشتی را پر از مسافر کنیم.

وزیر ناحیه فدراسیون قفقاز شمالی از مذاکره با اپراتورها و تورگردان ها چه در طرف ایران و چه در طرف روس اطلاع داد و گفت: هدف از ایجاد مذاکرات ایجاد هماهنگی بوده و ما منتظر توریست های ایرانی در ناحیه قفقاز شمالی هستیم.

حذف سریع تر دلار از روابط مالی دو کشور

ویکتوروویچ در ادامه درباره تحریم های آمریکا علیه ایران و روسیه، اظهار کرد: اجازه دهید هر کاری که می خواهند بنمایند زیرا روابط بین ایران و روسیه بر اساس علایق و منافع دو کشور و دو ملت است و هیچ مانعی برای کشور ثالث ایجاد نمی نماید.

وی تاکید نمود: برای این که زودتر از تحریم ها رهایی پیدا کنیم، باید هرچه سریع تر دلار را از مبادلات مان حذف نموده و به ارزهای ملی روی بیاوریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برگزاری جلسه بانکی بین ایران و روسیه در ماه آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جلسه بانکی بین ایران و روسیه در ماه آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید