تاریخچه حذف صفر از پول ملی در دنیا ، کشوری که 12 صفر را حذف کرد ، وقتی قیمت ساندویچ در ترکیه به 3 میلیون لیر رسید

به گزارش وبلاگ سحر وب، حذف صفر از پول ملی امری است که از ابتدای قرن 20 در بعضی کشورها اتفاق افتاده و اغلب به منظور از بین بردن تورم بوده است.

تاریخچه حذف صفر از پول ملی در دنیا ، کشوری که 12 صفر را حذف کرد ، وقتی قیمت ساندویچ در ترکیه به 3 میلیون لیر رسید

وبلاگ سحر وب: امروز چهارشنبه 9 مردادماه کلیات لایحه حذف 4 صفر از پول ملی در هیات دولت تصویب شد. حذف صفر از پول ملی یکی از روش های بازتعریف پول است، در تاریخ، کشورهای مختلف گاهی چند بار این اقدام را انجام داده اند یکی از قدیمی ترین کشورهایی که از این روش استفاده نموده، آلمان است، این کشور در سال 1923 پیپرمارک (papermark) را به رنتن مارک تبدیل کرد که هر رنتن مارک معادل 1000 میلیارد پیپرمارک بود. این اقدام برای ار بین بردن اَبَر تورمی بود که در آن سال های بین دو جنگ دنیای در آلمان ایجاد شده بود. پس از آن به ویژه از دهه 60 و 70 میلادی به این سو این عمل بارها و بارها در کشورهای مختلف که اکثراً کشورهای در حال توسعه بودند به اجرا درآمد.

چین هم در سال 1948 یوآن طلای چین را ایجاد کرد که معادل 3 میلیون یوآن قدیم چین بود و سال بعد یوآن نقره را عرضه کرد که معادل 500 یوآن طلا بود.

منات جدید جمهوری آذربایجان هم معادل 5000 هزار منات قدیم آذربایجان است این تغییر در آذربایجان در سال 2006 اتفاق افتاده است.

ترکیه هم در سال 2006 لیره جدید را با لیره قدیم عوض کرد در این تغییر 6 صفر از لیره قدیم کم شد.

ترکیه به یک باره 6 صفر را از پول ملی خود را در سال 2005 میلادی حذف کرد. تورم در ترکیه از ابتدای دهه 80 شروع شد و با شتاب پیش رفت. هر دلار آمریکا که در سال 1988 با 1422 لیر قدیم ترکیه مبادله می شد در سال 2003 به بیش از 5/1 میلیون لیر قدیم رسید. در این شرایط قیمت یک ساندویچ در ترکیه به 3 میلیون لیر رسید.

از سال 1981 به این سو در ترکیه هر دو سال یک بار احتیاج به اسکناس های درشت تر احساس می شد. در یک چرخه 25 ساله. درشت ترین اسکناس ترکیه از 5 هزار لیر به یک میلیون لیر تبدیل شد. تعداد بیشمار صفرها در ارقام مالی و مبادلات که گاه تا چند تریلیون لیر می رسید مسائل فراوانی را در راستا عملیات حسابداری و نگه داری حساب ها به وجود آورده بود.

از شروع سال 2005 اسکناس های جدید ترکیه با عنوان لیر جدید منتشر شدند. هر لیر جدید معادل یک میلیون لیر قدیم است و به این ترتیب ترکیه در یک مرحله شش صفر را از اسکناس حذف کرد.

مهار تورم در ترکیه با نظارت و دستورالعمل های صندوق بین المللی پول انجام گرفت. این کشور به عنوان یک نمونه برگزیده در مهار تورم از سوی این نهاد بین المللی معرفی گردید. ترکیه پیش از آنکه اقدام به حذف صفرها کند تورم را به طور کامل مهار کرد.

زیمباوه هم در سال 2009 چهارمین دلار زیمباوه را ایجاد کرد که در آن 12 صفر از سومین دلار زیمباوه کم نموده بود.

داده های بانک دنیای و صندوق بین المللی پول حاکی از آن است که دست کم 50 کشور دنیا تاکنون اقدام به حذف صفر از پول ملی خود نموده اند که در بعضی از این کشورها برای تکمیل چرخه روانی نسبت به تغییر نام واحد پول نیز اقدام شده است.

برزیل ؛ رکورددار حذف صفر

برزیل در دهه 60 و 70 میلادی به یکی از سنگین ترین تورم های آن موقع دچار شد. به گونه ای که پول ملی این کشور ماهانه 30 تا 40 درصد ارزش خود را از دست می داد. پیش از آن از سال 1930 تا 1942 پول ملی برزیل دو بار تغییر نام پیدا نموده بود. در سال 1967 میلادی برای اولین بار 3 صفر از پول ملی برزیل با نام Cruzeiro حذف و این پول به Cruzeiro Noro تبدیل شد. با این وجود برزیل نتوانست در کنترل تورم پیروز عمل کند و تا سال 1981 تورم این کشور بار دیگر به 151 درصد رسید. در این میان بار دیگر سه صفر از پول ملی برزیل حذف شد.

در سال 1989 بار دیگر تورم برزیل افزایش یافته و به هزار و 431 درصد رسید. در این هنگام بار دیگر دولت برزیل اقدام به حذف صفرهای بازگشته همراه با تغییر نام پول ملی کرد. در سال 1993 زمانی که تورم این کشور در مرز 2 هزار درصد قرار داشت بار دیگر حذف سه صفر اعمال شد. این بار دولت توانست در مهار تورم توفیقاتی کسب کند. با این حال برزیل همچنان یکی از گران ترین کشورهای آمریکای لاتین به حساب می آید. از سال 1930 تاکنون طی شش مرحله 18 صفر از پول ملی برزیل حذف شده است و هشت بار نیز نام واحد پولی این کشور تغییر پیدا نموده است.

هلند و فرار از بیماری هلندی

ورود منابع درآمدی غیر منتظره از محل استخراج گاز، اقتصاد هلند را با تورم پیش بینی نشده ای در دهه 60 میلادی روبه رو کرد. دولت مجبور به چاپ اسکناس های درشت شد تا بتواند پاسخگوی احتیاج مبادلات مردم باشد. در همین حال تورم نیز از مرز 100 درصد عبور کرد. البته این وضعیت در هلند چندان نپایید و دولت با عمال سیاست شدید انقباضی در سیاست های پولی توانست حجم پول را کنترل نموده و به همراه آن چهار صفر از اسکناس های این کشور حذف شد. هلند نمونه برجسته ای از پاسخگو بودن سیاست حذف صفر از اسکناس در شرایطی است که این کار با اعمال دیگر سیاست های کنترل نقدینگی همراه باشد.

منبع: چمدان

به "تاریخچه حذف صفر از پول ملی در دنیا ، کشوری که 12 صفر را حذف کرد ، وقتی قیمت ساندویچ در ترکیه به 3 میلیون لیر رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه حذف صفر از پول ملی در دنیا ، کشوری که 12 صفر را حذف کرد ، وقتی قیمت ساندویچ در ترکیه به 3 میلیون لیر رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید