خانه دار شدن کارگران به کجا رسید؟

به گزارش وبلاگ سحر وب، برای جبران قدرت خرید کارگران، بحث تعاونی های مسکن و مصرف کارگری مطرح است چرا که بیش از 30 درصد هزینه های خانوار کارگری صرف هزینه های مسکن می گردد.

خانه دار شدن کارگران به کجا رسید؟

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ سحر وب، مسکن یکی از احتیاج های ضروری زندگی به خصوص برای اقشار کم درآمد همچون کارگران جامعه به شمار می آید و در حال حاضر در شورای عالی کار موضوع تامین مسکن کارگران در اولویت قرار گرفته است.

ساخت مسکن کارگری طی دو ماه اخیر در شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگران مورد آنالیز قرار گرفته و در این جلسه تفاهم نامه ای بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت رفاه برای تامین احتیاج مسکنقشر کارگر به امضا رسیده است که آنالیز جزئیات این طرح در حال اجرا است.

علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار در مورد تامین مسکن کارگران اعلام کرد: برای جبران قدرت خرید کارگران، بحث تعاونی های مسکن و مصرف کارگری مطرح است چرا که بیش از 30 درصد هزینه های خانوار کارگری صرف هزینه های مسکن می گردد و عملاً تکالیف مغفول مانده ای در زمینه مسکن کارگران داریم که می توانیم از آن ها استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: در بخش های دیگر آنالیز هایی برای مسکن کارگران اجرا شده که یکی از آن ها تفاهم نامه ای با وزارت راه و شهرسازی و وزارت رفاه بوده است، به علاوه حدود 10 طرح در این راستا در حال آنالیز است تا در دو روش به مسکن کارگران بپردازد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار اظهارکرد: ارائه تسهیلات، ارائه نرخ به قیمت منطقه ای، اعطای مجوز، استفاده از ظرفیت های شرکت هایی که ذیل سازمان تأمین اجتماعی دارند. فراوری بیش از 50 درصد سیمان کشور در شرکت های زیرمجموعه های داخلی انجام می گردد که این مجموعه ها متعلق به کارگران است.

خدایی تاکید نمود: اولین اقدام در این تفاهم نامه شناسایی کارگران فاقد مسکن است که معاونت اجتماعی وزارت کار در حال تهیه سازوکار است این موضوع در آینده نزدیک از سوی این معاونت اطلاع رسانی خواهد شد.

وی با اشاره به زمان بر بودن اجرای طرح مسکن کارگری اظهار کرد: باید این نکته را در نظر بگیریم که با تصویب این تفاهم نامه نمی توان در کوتاه مدت انتظار تامین مسکن قشر کارگر را داشت چرا که اجرایی شدن این گونه طرح ها زمان بر خواهد بود و بازدهی آن در بلند مدت معین می گردد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار یادآوری کرد: در حوزه تامین مسکن کارگران بیشتر به دنبال ایجاد سازوکاری هستیم تا از این پس تعاونی های کارگری بتوانند از مزایای سایر اقشار جامعه استفاده نمایند و از این طریق صاحب مسکن شوند؛ به تعبیری باید برای مسائل روز کارگران تدبیر دیگری صورت گیرد.

خدایی عنوان کرد: پروژه ساخت مسکن کارگری با مرتفع شدن شرایط در خوشبینانه ترین حالت 3 سال زمان بر خواهد بود و با وجود اینکه کارگران در حال حاضر با مسائل بسیاری در زمینه معیشتی روبه رو هستند و مسکن هم سهم بسزایی در این مسائل دارد.

وی اعلام کرد: قول مسکن دار شدن کارگران باید از سوی دولت عملی گردد و ما به عنوان نماینده قشر کارگر تنها مطالبه گر و پیگیر این موضوع خواهیم بود.

منبع:میزان

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "خانه دار شدن کارگران به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه دار شدن کارگران به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید