خبرنگاران شیوع ویروس کرونا قابل کنترل است

به گزارش وبلاگ سحر وب، تهران - خبرنگاران - رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور قابل کنترل است چون ظرفیت های علمی، درمانی و تشخیصی کشورمان در حوزه بهداشت و درمان در رده کشورهای پیشرفته جهان است.

خبرنگاران شیوع ویروس کرونا قابل کنترل است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان پدافند غیرعامل کشور، سردار غلامرضا جلالی در گفت و گویی با موضوع بیماری کرونا با بیان اینکه در سطح جهان سه فرضیه برای شیوع کرونا وجود دارد، اظهارداشت: گمان اول این است که این ویروس از جهش طبیعی در ویروس کرونا به وجود آمده باشد. در واقع به صورت طبیعی و بدون دخالت انسانی این رخ داده است.

وی اضافه نمود: سناریو دوم این است که چون در شهر ووهان یک آزمایشگاه سطح 3 وجود دارد احتمال فرار آزمایشگاهی و سپس انتقال ویروس به دیگران وجود دارد. گمانه سوم هم احتمال یک حمله زیستی با اهداف مالی از سوی آمریکایی ها است که علیه اقتصاد چین صورت گرفته باشد.

رویکرد قرارگاه پدافند زیستی پشتیبانی و حمایت همه جانبه از اقدامات وزارت بهداشت است

جلالی در خصوص اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور پس از شیوع ویروس کرونا نیز اعلام کرد: ما با شیوع ویروس کرونا در چین و انتشار اخبار مبتنی بر گسترش آن در سایر کشورهای جهان، قرارگاه پدافند زیستی کشور را در حالت آماده باش قرار دادیم. اولین اقدام ما رصد، پایش و آنالیز گزارشات و همچنین ایجاد آمادگی در حوزه های تشخیصی و درمانی کشور بود تا هرگونه گزارش مشکوک به دست آمد مورد آنالیز قرار گیرد و پیگیری گردد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این که تا دو هفته پیش همه گزارشاتی که ما از آزمایشگاه های تشخیصی کشور و مراکز درمانی می گرفتیم ورود ویروس کرونا به کشور را تایید نمی کرد، عنوان داشت: ما براساس چرخه اقدامات پدافند زیستی که شامل مراحل پیش بینی، پیشگیری، پیش کنشگری و مقابله است در مرحله پیشگیری به این نتیجه رسیدیم که شرایط کشور سفید است اما پس از آنالیز نمونه ­های مشکوک در آزمایشگاه­ های مرجع کشور و آنالیز آن توسط پزشکان متخصص در واقع ما از شرایط سفید خارج شده و وارد شرایط زرد شدهایم.

جلالی تاکید نمود: رویکرد قرارگاه پدافند زیستی پشتیبانی و حمایت همه جانبه از اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا منشاء بیماری کرونا که در کشور شیوع پیدا نموده شناسایی شده است، نیز گفت: سوابق بیماران و حتی فوت شدگان از سوی متخصصان برای منشایابی بیماران صورت گرفته است اما هنوز به جمع بندی مشخصی نرسیدیم بنابراین فرض ما همان انتقال به شیوه طبیعی است که در همه کشورها رخ داده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: آزمایشات ویروس شناسی نشان می دهد که ویروسی که در ایران شایع شده است همان ویروس شایع شده در چین است و تغییری در آن ندیده ایم.

مهمترین نکته، مقابله با جوسازی و شایعه سازی و در نهایت ایجاد آرامش در مردم است

جلالی با بیان اینکه در اقدامات مقابله ای پدافند زیستی سه پایه اساسی داریم، توضیح داد: بحث اول رعایت نکات بهداشتی، درمانی و تشخیصی است. دوم اقداماتی با پایه امنیتی انتظامی است و در پایه سوم اقدامات رسانه ای و آموزشی است.

وی با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان برای تشخیص بیماری کیت های تشخیصی توسط WHO در اختیار کشور قرار گرفته است، توضیح داد: در حوزه درمان نیز هنوز در جهان دارو و واکسنی وجود ندارد بلکه پزشکان به درمان عوارض ناشی از این بیماری می پردازند. اما مهمترین موضوع در مقابله با کرونا در حوزه رسانه است. آنچه اهمیت دارد اطلاع رسانی درست، آموزش، پرهیز از ایجاد هراس و تقویت اعتماد عمومی به سیستم های بهداشتی و درمانی کشور است.

صدا و سیما فعالانه آگاهی بخشی و آموزش عمومی مردم را توسعه دهد

جلالی با بیان اینکه مهمترین نکته مقابله با جوسازی، شایعه سازی و ایجاد آرامش در مردم است، گفت: به نظر من لازم بود صدا و سیما در هفته گذشته در زمینه اطلاع ­رسانی در خصوص این ویروس اقدامات بیشتری انجام می داد زیرا افزایش آگاهی عمومی، ترس را کاهش می دهد و باید اقدامات بهداشتی توصیه شده دستگاه های بهداشتی بیشتر اطلاع رسانی گردد.

وی اضافه نمود: 60 درصد کار در حوزه رسانه آموزش و اطمینان بخشی و هدایت های بهداشتی است اگر این موضوع به درستی انجام نگردد ممکن است احتیاج به رعایت الزامات امنیتی پیدا کنیم که خوشبختانه هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است.

ظرفیت های علمی، تشخیصی و درمانی ایران همتراز با کشورهای توسعه یافته است

جلالی با بیان اینکه اکنون که از فضای انتخابات بیرون آمده ایم بهتر است میزان آموزش، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مردم افزایش یابد، یادآور شد: موضوع کرونا در کشور ما قابل کنترل است چون به نظر من ظرفیت های علمی، درمانی و تشخیصی کشورمان در حوزه بهداشت و درمان در رده کشورهای پیشرفته جهانست و کمبودی نداریم.

فعلا قرار نیست منطقه یا شهری قرنطینه گردد

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین در خصوص اقدامات قرنطینه ای نیز شرح داد: در چرخه اقدامات پدافند زیستی احتمال قرنطینه زمانی است که انتشار ویروس از کنترل خارج گردد که هنوز ما در خصوص قرنطینه کردن جایی به جمع بندی نرسیده ایم.

ابلاغ مجدد آیین نامه مرزبانی زیستی به دستگاه­ ها از سوی سازمان پدافند غیرعامل

وی با بیان اینکه در سال گذشته آیین نامه ای را با نام مرزبانی زیستی مصوب کردیم و چند هفته قبل هم مجدد آن را ابلاغ کردیم، گفت: جلسات متعددی تشکیل شده است و دستگاه های مختلف مانند نیروی انتظامی، وزارت راه و شهرسازی، تمامی مرزهای ریلی، زمینی، هوایی و دریایی تحت اقدامات کنترلی قرار گرفته است و مرکز کنترل بیماری های واگیردار وزارت بهداشت هم در همه مرزها مستقر است.

وزارت بهداشت در اعلام اخبار مربوط به کرونا جهت گیری سیاسی ندارد

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه صداقت و صراحت زیادی در وزارت بهداشت وجود دارد و هیچ گونه گرایش سیاسی در اعلام اخبار مربوط به کرونا احساس نکردم، گفت: به نظر من اولویت وزارت بهداشت سلامت مردم است و برداشت ها و حدس های بعضی در فضای مجازی درست نیست و این بیشتر ناشی از فضای مجازی رها شده است.

جلالی تاکید نمود: درخواست من از همه فعالان سیاسی و انقلابی کشور این است که سلامت مردم را وارد مسائل سیاسی ننمایند، مساله مقابله با انتشار ویروس کرونا یک مساله ملی و جدی است. همه باید به وزارت بهداشت و درمان یاری نمایند تا انشاالله بتوانند با اتکا به قابلیت های بسیار ارزشمند بومی کشور با این ویروس مقابله کند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران شیوع ویروس کرونا قابل کنترل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شیوع ویروس کرونا قابل کنترل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید