درمان ایدز با یاری یک مولکول نادر

به گزارش وبلاگ سحر وب، پژوهشگران دانشگاه استنفورد (Stanford University) در آنالیز جدید خود نشان دادند که امکان درمان ایمن و بی خطر ایدز، با یاری یک مولکول نادر وجود خواهد داشت.

درمان ایدز با یاری یک مولکول نادر

به گزارش وبلاگ سحر وب از ایسنا، پژوهشگران سعی دارند راهبردهای درمان سرطان، ایدز و آلزایمر را با یاری نوعی بی مهره دریایی بهبود ببخشند.

آنها آنالیز خود را بر یک ارگانیسم دریایی موسوم به Bugula neritina متمرکز کردند که یک مولکول موسوم به بریوستاتین (Bryostatin) را فراوری می نماید. این مولکول می تواند فعالیت سلولی را با روش های کنترل شده ای اداره کند.

پاول وندر (Paul Wender)، شیمیدان دانشگاه استنفورد و از پژوهشگران این پروژه گفت: اگر جست و جو به اندازه کافی صورت بگیرد، راه حلی برای مشکلاتی که غیرممکن به نظر می رسند نیز پیدا می گردد. ما اکنون نتایج قابل توجهی را در دست داریم و امیدواریم که بتوانیم آنها را به آزمایش های بالینی وارد کنیم. من باور دارم این پژوهش نشان می دهد که مزایای علمی و اجتماعی تا چه اندازه می توانند حاصل آموزش و پژوهش باشند.

پژوهشگران در مقاله این پروژه شرح دادند که شکل مصنوعی و فراوری شده بریوستاتین، عملکرد متفاوتی با شکل طبیعی آن دارد. آزمایش هایی که روی سلول های سرطانی انسان در آزمایشگاه صورت گرفت، نشان داد که مولکول های فراوری شده می توانند تاثیر درمان های سلولی را افزایش دهند و حتی بهتر از بریوستاتین طبیعی عمل نمایند.

پژوهشگران در دومین آزمایش خود، به اصلاح بریوستاتین پرداختند تا آن را ابتدا به پیش دارو و سپس داروی فعال تبدیل نمایند و اثر دارویی آن را به مرور زمان افزایش دهند.

آنها دریافتند که پیش داروی فراوری شده، اثر بیشتری نسبت به بریوستاتین در مدل های حیوانی و سلول های آلوده به ایدز دارد.

اگر موفقیت های این پژوهش در انسان ها هم تکرار شوند، امکان کاهش شدت درمان و عوارض جانبی دارو در افراد مبتلا به ایدز وجود خواهد داشت.

منبع: جام جم آنلاین

به "درمان ایدز با یاری یک مولکول نادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان ایدز با یاری یک مولکول نادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید