تعویق پرداخت اقساط قرض الحسنه مشمول جریمه دیرکرد نمی گردد

به گزارش وبلاگ سحر وب، معاون نظارت بانک مرکزی گفت: مصوبه اسفندماه سال گذشته شورای پول و اعتبار درباره تعویق دریافت اقساط تسهیلات قرض الحسنه در ماه های اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت 99 مشمول جریمه دیرکرد و کارمزد اضافه نمی گردد.

تعویق پرداخت اقساط قرض الحسنه مشمول جریمه دیرکرد نمی گردد

به گزارش وبلاگ سحر وب از بانک مرکزی، فرهاد حنیفی با بیان اینکه در اسفندماه سال گذشته دو بخشنامه به اتکا مصوبه شورای پول و اعتبار صادر کردیم، گفت: در مصوبه اول نوشته شده که تمام تسهیلات گیرندگان قرض الحسنه و مشاغلی که ستاد مبارزه با کرونا مصوب می نماید مشمول هستند. در 21 اسفند ماه سرفصل ها معین و 10 گروه معین شد که این گروه ها مشمول مصوبه هستند

معاون نظارت بانک مرکزی اظهارداشت: در خصوص تسهیلات قرض الحسنه احتیاج شد که برای برطرف ابهام یک ابلاغیه جدید صادر گردد که در آن نوشته شده بود هر نوع کسب و کار و هر نوع شغلی صرفنظر از اینکه آن فرد توان پرداخت دارد و یا خیر مشمول است.

وی ادامه داد: درباره کسب و کارهای کوچک و مشاغل حقیقی و حقوقی، اگر جزو مصوبه کارگروه باشند نیز مشمول می شوند. در واقع شکل ساده اجرا مصوبه این بود که اقساطی که در این سه ماه سررسید می گردد، مردم قسط را پرداخت ننمایند. مثلا درباره تسهیلات گیرندگان قرض الحسنه کافی بود که مردم قسط را پرداخت ننمایند.

حنیفی گفت: سایتی را نیز در بانک مرکزی آماده کردیم که اعتراضاتی که وجود دارد را به ما اعلام نمایند. در سه چهار روز گذشته که حدود 1800 اعتراض داشتیم تعداد شکایت ها کاهش پیدا نموده و به 1100 مورد رسیده است. در بخشنامه به صراحت اعلام شده که این سه ماه مشمول جریمه دیرکرد و کارمزد اضافه نمی گردد.

معاون نظارت بانک مرکزی درباره احتمال افزایش دوره سه ماهه نیز بیان داشت: ما تابع مصوبات شورای پول و اعتبار هستیم و هر مصوبه جدیدی که اعلام گردد ما اجرا می کنیم.

وی با اشاره به اینکه بعضی برداشت ها از حساب مشتریان اجرا شده است، گفت: برداشت بانک ها این بود که در متن مصوبه به نحوی است که آیا فرد امکان پرداخت دارد و یا خیر و به موجودی حساب فرد نگاه نموده بودند و مثلا اگر به اندازه دو سه قسط در حساب بود برداشت نموده بودند ولی با مصوبه ای که اعلام شد مکلف شدند اگر برداشتی هم اجرا شده برگشت گردد و برگشت ها هم آغاز شده و ادامه پیدا می نماید.

حنیفی درباره احتمال برخورد با بانک ها، توضیح داد: جمع بندی نداریم که بانک ها باید به هیات انتظامی بروند چون بانک ها به سرعت سیستم های نرم افزاری خود را اصلاح می نمایند که برداشت اتوماتیک کنار برود و بر اساس تعاملی که با مشتری دارند و درخواستی که آنها دارند این کار انجام گردد.

در بخشنامه اسفندماه سال گذشته بانک مرکزی تاکید شده است که در راستای حمایت از کسب و کارهای زیان دیده در اثر شیوع کرونا، اقساط تسهیلات قرض الحسنه در ماه های اسفند 98، فروردین و اردیبهشت 99 فارغ از اینکه امکان پرداخت و وصول وجود دارد، دریافت نگردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "تعویق پرداخت اقساط قرض الحسنه مشمول جریمه دیرکرد نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویق پرداخت اقساط قرض الحسنه مشمول جریمه دیرکرد نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید