سلطان قابوس نقش مثبتی در از سرگیری مذاکرات هسته ای ایفا کرد، روابط ایران و مصر روبه رشد است

به گزارش وبلاگ سحر وب، خبرنگاران: معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان در مصاحبه ای نقش پادشاه عمان در از سرگیری مذاکرات هسته ای را مثبت ارزیابی کرد و گفت همکاری ایران و عربستان به حل مسائل منطقه یاری می نماید.

سلطان قابوس نقش مثبتی در از سرگیری مذاکرات هسته ای ایفا کرد، روابط ایران و مصر روبه رشد است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ سحر وب، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان در مصاحبه با روزنامه الوفاق گفت: روابط ما با مصر روابطی رو به رشد است.

روابط ایران و مصر روابطی روبه رشد است

وی اضافه کرد: ما در مراسم سوگند عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر شرکت کردیم، اما ما درمورد جامعه مصر که اکنون به دو دسته تقسیم شده ملاحظاتی داریم.

امیرعبداللهیان گفت: ما به صراحت اعلام کردیم که با تمام اشکال تندروی و تروریسم در دنیا و بویژه در مصر و هرگونه کوشش برای سوق دادن مصر به سوی تندروی و عدم ثبات مخالفیم.

مواضع تهران و قاهره درباره سوریه و عراق مشترک است

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان اضافه کرد: تهران و قاهره مواضع منطقه ای مشترکی دارند، چرا که دو کشور دیدگاه مشترکی درباره سوریه و عراق دارند.

وی با اشاره به مذاکرات علنی بین کشورمان و مصر گفت: ما سعی می کنیم از همه مناسبت ها در حاشیه کنفرانس های منطقه ای و بین المللی برای گفتگوی دو جانبه استفاده کنیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به بازگشت مصر به صندلی طبیعیش در دنیا عرب و اسلامی گفت: این امر به موضوع مبارزه با تروریسم و تندروی یاری می نماید.

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان اضافه کرد: همانطور که ما بارها اعلام کردیم ایران از توسعه روابط با مصر در همه زمینه ها و بین دو کشور و دو ملت استقبال می نماید.

همکاری ایران و عربستان به حل مسائل منطقه یاری می نماید

وی در مورد روابط ایران با عربستان نیز گفت: گفتگوهای مثبتی بین وزرای خارجه دو کشور در نیویورک و همچنین در سفر اخیر من به جده صورت گرفت و من گفتگوی مثبتی با سعود الفیصل داشتم.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: ما بعد از این دیدار سخنان خوبی از وزیر خارجه عربستان شنیدیم، اما بعد از این دیدارها، سخنانی منفی از سعود فیصل شنیدیم که با مذکرات دیپلماتیکی که بین دو کشور انجام شده بود، منافات داشت.

وی گفت: ایران معتقد است گفتگو و همکاری با عربستان به حل مسائل منطقه یاری خواهد نمود، اما اگر مسئولان عربستان از جمله وزیر خارجه این کشور سعی دارند فضایی منفی در سطح رسانه ای ایجاد نمایند، این امر به آنها و به شخص سعود فیصل بر می شود.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: علی ای حال ما امیدواریم با توجه به شرایط منطقه، روندهمکاری بین طهران و ریاض ادامه یافته و به مرحله ای عملی در حل مسائل منطقه برسیم و به ترویست ها و تندروها در دنیا اسلام این اجازه را ندهیم که موجب نا آرامی ها در منطقه شوند.

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان در بخش دیگری از این مصاحبه درباره روابط بین ایران و دنیا عرب به طور کلی گفت: ما در سال گذشته علامت های مثبتی برای توسعه روابط با کشورهای شمال افریقا، خاورمیانه یا کشورهای حاشیه خلیج فارس داشتیم.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال کمیته عالی مشترکی در سطح وزرای خارجه بین ایران و کویت وجود دارد و ما در چارچوب تقویت روابط دو جانبه به نتایج مثبتی رسیدیم. همچنین کمیته مشترکی نیز با امارات داریم که این کمیته نیز نتایج مثبتی در توسعه روابط دوجانبه داشته است.

روابط ایران با عمان بسیار خوب و منحصر به فرد است

امیرعبداللهیان گفت: درباره روابطمان با عمان باید بگویم این روابط بسیار خوب و روابط ممتاز و منحصر به فردی است. همچنین روابط ما با قطر نیز روابط مثبت و روبه رشدی است.

روابط ما با بحرین در سطح دیپلماتیک برقرار است

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط بحرین روابط ما در سطح دیپلماتیک با این کشور ادامه دارد اما در حال حاضر در بحرین سفیر نداریم.

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان گفت: ما از گفتگوهای سازنده بین معارضان و دولت بحرین حمایت می کنیم و به دولت بحرین نیز تأکید کردیم که خشونت هیچ مسئله ای را حل نمی نماید، بلکه اوضاع این کشور را پیچیده می نماید.

امیرعبداللهیان در ادامه تأکید کرد: معیار ما برای روابط با عربستان همان گفتگوی دیپلماتیک صریح و واقعی انجام شده در سطح وزاری خارجه است و ما نسبت به آینده روابط دو جانبه خوش بین هستیم و همکاری بین تهران و عربستان به حل مسائل منطقه یاری می نماید.

سفیر ایران در مغرب به زودی فعالیت خود را شروع می نماید

وی درباره روابط بین ایران و مغرب گفت: یکی از علامت های توسعه روابط بین ایران و دنیا عربی در سال گذشته از سرگیری روابط با مغرب و انتخاب سفیر جدید ایران در این کشور بود که به زودی فعالیت خود را شروع خواهد نمود و مغرب نیز در این زمینه یک هیأت برای فراهم کردن زمینه درباره یافتن مکان سفارت در تهران به ایران فرستاده است.

معاون وزیر خارجه ایران درباره نقش عمان در از سرگیری مذاکرات هسته ای گفت: عمان با دید مثبت خود نقشی مثبت و سازنده در از سرگیری و تقویت روند مذاکرات هسته ای داشت و برگزاری این دور از مذاکرات در مسقط با مشارکت وزرای خارجه ایران و آمریکا و اشتون بهترین دلیل برای اثبات نقش مثبت عمان است.

وی درباره سفر اخیر حیدر العبادی نخست وزیر عراق به ایران گفت: مذکرات مفصلی درباره مسائل مشترک در این سفر صورت گرفت و درباره زمینه های مختلف همکاری سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و مالی و تجاری بحث و گفتگو شد.

پ

منبع: تسنیم

به "سلطان قابوس نقش مثبتی در از سرگیری مذاکرات هسته ای ایفا کرد، روابط ایران و مصر روبه رشد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلطان قابوس نقش مثبتی در از سرگیری مذاکرات هسته ای ایفا کرد، روابط ایران و مصر روبه رشد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید