چگونه برخی استرس ها می توانند برایمان مفید باشند؟

به گزارش وبلاگ سحر وب، خبرنگاران: استرس و اضطراب اغلب به عنوان نوعی احساس منحصراً منفی شناخته می گردد: کار های روی هم انبار شده و مسائل خانوادگی و برنامه کاری شلوغ ما را تحت فشار قرار می دهند و از نفس می اندازند.

چگونه برخی استرس ها می توانند برایمان مفید باشند؟

کتلین گانسرت، استاد روان شناسی دانشگاه آمریکا اظهار می نماید: زمانی مردم مضطرب می شوند که احساس نمایند کار ها و وظایفی که باید انجام دهند از میزان وقت و توانایی آن ها بیشتر است.

روان شناسان دو نوع مختلف اضطراب را شناسایی نموده اند: استرس خوب و بد. استرس بد همان اضطراب منفی است که باعث ایجاد حس پریشانی و تسلیم می گردد. اما استرس خوب نوعی اضطراب مثبت است که باعث فعالیت و سازندگی می گردد.

استرس مزمن

در واقع پاسخی روانی یا فیزیولوژیکی به یک واقعه استرس زای درونی یا بیرونی است که به طول می انجامد و طبق نظر انجمن روان شناسان آمریکا با تغذیه ناسالم، مسائل پوستی، سایز مغزی کوچک و به احتمال زیاد بیماری های مزمن دیگر در ارتباط است.

با این وجود متخصصان باور دارند که در مقادیر کم تر، اضطراب می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد. در سال 2013 موسسه تشخیص بیماری های اعصاب و روان نتایج تحقیقاتی را منتشر کرد که بیان می نمایند: در واقع سطح معقول و قابل کنترلی از استرس روزانه -که همان استرس مثبت در نظر گرفته می گردد - می تواند از بدن در مقابل آسیب هایی که با افزایش سن و در اثر ابتلا به بیماری های مختلف ایجاد می گردد، محافظت کند.

حال می خواهیم در خصوص چند جنبه غیرمنتظره داشتن کمی استرس صحبت کنیم.

استرس مثبت باعث افزایش انگیزه می گردد

در حالی که استرس زیاد انگیزه افراد را کاهش می دهد و به آن ها فشار روحی وارد می نماید؛ داشتن مقدار کمی استرس می تواند مفید واقع گردد! به خصوص وقتی می خواهید کاری را آغاز کنید.

به طور مثال وقتی که اضطراب دارید کارتان را سر موعد تمام کنید؛ باعث می گردد بیشتر تمرکز کنید، زیرا وقت تان در حال اتمام است.

گانسرت می گوید: مقادیر متعادلی از استرس می تواند انگیزه افراد را افزایش دهد. همه ما این تجربه را داشتیم که بگوییم باید فلان کار و بسان کار را انجام دهیم، اما انگیزه کافی برای انجام آن را نداشته باشیم. اما درست به محض آن که احساس کنیم وقت مان در حال اتمام است، دچار استرس می شویم و انگیزه لازم را پیدا می کنیم و تمام کار ها را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می دهیم!

اضطراب از شما فرد سرسختی می سازد و موجب رشد و پرورش شما می گردد

پیتر ویتالیانو، استاد علوم رفتاری و روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی واشنگتن می گوید: با این که اضطراب نوعی فشار عصبی وارد می نماید؛ اما می تواند افراد را مجبور کند که مسائل شان را حل نمایند و در نهایت مهارت و اعتماد به نفسی به دست آورند که برای تجربیات آینده آن ها مفید است. با افزایش روحیه مبارزه طلبی و اعتماد به نفس افراد کم تر می ترسند و بهتر می توانند موقعیت هاس مختلف را کنترل و مدیریت نمایند.

آلیسون بروالد، کارشناس بالینی امور اجتماعی در شهر نیویورک می گوید: استفاده از اضطراب برای مواجهه با ترس هایتان موجب می گردد به جای اجتناب از چالش ها، آن ها را حل کنید. بعد از رویارویی با ترس های خود، احساس می کنید در آینده بهتر می توانید از پس آن برآیید. چرا که قبلاً آن را تجربه نموده اید.

استرس می تواند دوستی و محبت را ترویج کند

یکی از غافل گیر نماینده ترین مزایای استرس این است که به ایجاد روابط میان فردی یاری می نماید که کلید سلامتی همگانی محسوب می گردد. گانسرت می گوید: روابط اجتماعی یکی از بهترین عوامل حفاظتی در برابر بیماری های جسمی و روحی می باشد.

وقتی افراد احساس می نمایند از سمت دیگری دوست داشته و درک می شوند؛ کم تر احساس انزوا و تنهایی می نمایند.

به طور مثال گروه های حمایتی بهترین مکان برای افرادی است که در خصوص استرس و اضطراب خود با یکدیگر صحبت می نمایند که باعث ایجاد هم دردی و در عوض هورمون های مثبت اندیشی می گردد. ویتالیانو می گوید: با درددل کردن افراد احساس بهتری پیدا می نمایند، زیرا بهتر می توانند مسائل یکدیگر را درک نمایند و به احساسات خود اعتبار ببخشند و از تجربیات منفی خود، مفاهیم مثبت خلق نمایند.

صحبت کردن با خانواده و دوستان باعث ایجاد و تقویت روابط نیز می گردد. گانسرت می گوید: اگر در مواقع سخت زندگی از یکدیگر حمایت نمی کردیم، بسیاری از روابط صمیمی محبت آمیز یا خانوادگی ما شکل دیگری داشتند.

استرس بخشی از یک زندگی معنادار است

زندگی بدون استرس لزوماً زندگی بهتری نیست. به طور مثال دانشجویی را در نظر بگیرید که به تازگی فارغ التحصیل شده است. فرایند استخدام شغلی بسیار رقابتی و دوره کارآموزی چالش برانگیز است. از طرفی بعد از فارغ التحصیلی به کار بردن اطلاعات آکادمیکی که فرد در دانشگاه خوانده است در شغلی که در آن مشغول به کار است؛ به نوعی پروسه یادگیری احتیاج دارد.

اما در نهایت فرد مهارت یا موفقیتی کسب می نماید که می تواند به آن افتخار کند. گانسرت می گوید: رسیدن به چیز هایی که به آن ها افتخار می کنیم یا به زندگی ما معنا می بخشند، بسیار سخت است. [پس طبیعی است که در خصوص آن ها استرس داشته باشیم.]اگر بخواهیم استرس را از بین ببریم، مثل این است که معنای زندگی خود را از بین برده باشیم.

چند توصیه برای مدیریت استرس و بهره برداری از آن

بر روی قصد و نیت خود تمرکز کنید

وقتی بتوانید احساسات خود را به جای منفی در جهت مثبت سوق دهید، رفتارتان نیز تغییر می نماید. از قوه تخیل خود بهره ببرید. به طور مثال تصور کنید چطور می توانید فلان کار را به انجام برسانید یا مهارتی را کسب کنید. سپس بر روی حس مثبتی که می خواهید در این جریان داشته باشید تمرکز کنید و هر وقت دچار استرس شدید، به جای غرق شدن در نگرانی، آن احساس مثبت را تمرین کنید.

توقعات واقع گرایانه داشته باشید

در دنیایی زندگی می کنیم که هر روز در جستجوی چیز های بزرگ تر و بهتر هستیم. بیشتر افراد فکر می نمایند اگر شغل بهتری پیدا نمایند یا شریک عاطفی بهتری داشته باشند، کم تر احساس استرس می نمایند. در واقع آرامش واقعی زمانی حاصل می گردد که شکرگزار داشته های فعلی خود باشیم و از زندگی و حال خود لذت ببریم. دوری از کمال طلبی میزان اضطراب را به طرز چشم گیری کاهش می دهد.

برای خود محرم اسرار پیدا کنید!

گاهی ضروری است شخصی خارج از گود به ما گوشزد کند که اضطراب خود را کنترل کنیم. برخی متخصصان داشتن چنین همراهی را در کاهش میزان اضطراب موثر می دانند و برخی افراد در چنین مواقعی به مشاور مراجعه می نمایند.

نگرانی هایتان را بنویسید

دفتری تهیه کنید و یک ماه به طور منظم افکار و احساسات خود را در آن یادداشت کنید. سپس یادداشت های خود را بخوانید و سطح شادی و استرس خود را در طول یک ماه آنالیز کنید. این کار باعث می گردد از شرایط روحی خود بهتر مطلع شوید و رفته رفته با نوشتن افکار خود، استرس کم تری را احساس کنید.

از خود مراقبتی را تمرین کنید

به خودتان عشق بورزید و غذای سالم بخورید. مدیتیشن راهی متداول برای کاهش استرس محسوب می گردد. ورزش نیز در کاهش اضطراب بسیار موثر است. یک ربع تمرین مدیتیشن و سی دقیقه پیاده روی در روز تاثیر چشم گیری در کاهش استرس دارد.

دیدگاه ذهنی خود را تغییر دهید

بزرگ ترین اشتباه ما در خصوص استرس این است که آن را نوعی دشمن می پنداریم و سعی می کنیم با آن مبارزه کنیم؛ و با این کار باعث تشدید استرس می شویم.

به جای حذف استرس باید سعی کنیم آن را بپذیریم و در کنار آن افکار مثبت را در ذهن و قلب خود پرورش دهیم. تمام مسائل به این جا ختم می گردد که یاد بگیریم در مقابل عوامل منفی و استرس زای زندگی، از هر دو نظر ذهنی و عاطفی واکنش مثبت نشان دهیم.

منبع: time

منبع: برترین ها

به "چگونه برخی استرس ها می توانند برایمان مفید باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه برخی استرس ها می توانند برایمان مفید باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید