چگونه تاریخ تولدمان را تغییر دهیم؟

به گزارش وبلاگ سحر وب، تغییر تاریخ تولد شناسنامه ای نیازمند طی کردن روند قانونی و مشخصی است.

چگونه تاریخ تولدمان را تغییر دهیم؟

به گزارش خبرنگار ، تاریخ تولد هر فردی در شناسنامه او ذکر شده است و این تاریخ تولد بیانگر آغاز زندگی یک فرد و شخصیت حقیقی او است.

تاریخ تولد هر فرد از زمان تولد او آغاز می شود و در شناسنامه فرد ذکر می شود، اما گاهی اوقات ممکن است فردی بخواهد تاریخ تولد خود را تغییر دهد.

البته تاریخ تولد تنها در مواردی که به صورت اشتباه به ثبت رسیده باشد قابلیت تغییر دارد در غیر این صورت نمی توان تاریخ تولد جدیدی را در شناسنامه خود ثبت کرد.

آیا مشمولانی که سن خود را تغییر داده اند، از سربازی معاف می شوند؟

بر اساس قانون تغییر سن تنها یک بار در طول عمر فرد انجام می شود و پس از آن تنها در صورت اختلاف بسیار زیاد می توان تاریخ تولد را تغییر داد.

اگر اختلافی میان سن واقعی و سن درج شده در شناسنامه بیش از 5 سال باشد می توان درخواست تغییر تاریخ تولد را ارائه کرد.

تغیر تاریخ تولد با تائید ثبت احوال

پس از ارائه درخواست اختلاف سن باید حتما به تایید کمیسیون مقرر برسد و سپس پزشک متخصص کمیسیون بر اساس علم پزشکی تشخیص دهد که 5 سال اختلاف درست است و در این هنگام می توان از مرجع صالح برای تغییر سن کمک گرفت.

فرد متقاضی که می خواهد تاریخ تولد خود را اصلاح کند باید به دبیرخانه کمیسیون تشخیص سن اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود مراجعه کند، پس از این مراجعه جلسه رسیدگی توسط کمیسیون برگزار می شود و خواهان می تواند درخواست خود را به کمیسیون ارائه دهد.

پس از ارائه درخواست کمیسیون از پزشکی قانونی درخواست می کند تا بررسی های خود را انجام دهد و اگر پزشکی قانونی تشخیص داد که سن فرد با تاریخ تولد او مغایرت دارد تاریخ تولد فرد در شناسنامه را تغییر می دهد.

مرجع صالح برای پذیرش تصحیح یا ابطال اسناد سجلی هیئت حل اختلاف دادگاه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چگونه تاریخ تولدمان را تغییر دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه تاریخ تولدمان را تغییر دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید