3 برابر شدن قیمت بنزین تحت تاثیر ایده صندوق بین المللی پول بود

به گزارش وبلاگ سحر وب، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اینکه یکباره اعلام شد قیمت بنزین 3 برابر شده است نشان می دهد مسؤولان کشور تحت تاثیر اندیشه های صندوق بین المللی پول قرار دارند، زیرا طبق این اندیشه ها باید برای انجام اصلاحات شوک درمانی صورت گیرد.

3 برابر شدن قیمت بنزین تحت تاثیر ایده صندوق بین المللی پول بود

به گزارش گروه مالی وبلاگ سحر وب، مسعود درخشان عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی امروز در نشست نقد و آنالیز طرح افزایش قیمت حامل های انرژی در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: متاسفانه هر دولتی که خیزی برای اصلاح قیمت حامل های انرژی برداشته است پیروز نشد. در زمان آقای آقازاده وزیر نفت اسبق، بحث ما درباره حامل های انرژی افزایش قیمت ها نبود بلکه اصلاح قیمت های نسبی بود. یعنی چرا یک نفر که بنز یک میلیاردی سوار می گردد بنزین را لیتری 1000 تومان میخرد و یک نفر که با پراید خرج زندگی یک خانواده درمی آورد هم بنزین را باید لیتری 1000 تومان بخرد. این قضیه اصلا عادلانه نیست.

درخشان افزود: ما متاسفانه حسابداری صنعتی در پالایشگاه ها و فرآورده ها نداریم. دولت نفت را مجانی به پالایشگاه ها میدهد، پالایشگاه هم نفت را به فرآورده تبدیل میکند و با یک قیمت مشخص شده می فروشد. این سیستم غلط است و اقتصاد این صنعت را از بین برده است. متاسفانه مسئولین برای حل مشکل قیمت گذاری حامل های انرژی دنبال راه های ساده هستند درحالیکه حل این مسائل پیچیده راه چاره ساده ندارد و باید همه جوانب مورد آنالیز دقیق قرار گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اینکه یکباره اعلام شد قیمت بنزین 3 برابر شده است نشان میدهد که مسئولین کشور تحت تاثیر اندیشه های صندوق بین المللی پول قرار دارند، زیرا طبق این اندیشه ها باید برای انجام اصلاحات شوک درمانی صورت گیرد. ایده شوک درمانی مربوط به تفکرات صندوق بین المللی پول است و ایده آن ها برای اجرای این طرح سرکوب مردم از طریق نیروی انتظامی است. شوک درمانی در افزایش ناگهانی قیمت بنزین رخ داد و تبعات منفی در پی داشت. در واقع شوک درمانی ثمره اندیشه لیبرالیسم مالی است که نباید انجام میگرفت.

درخشان با اشاره به اینکه یکی از اهدافی که برای طرح دولت گفته شده جلوگیری از قاچاق بنزین بوده است، افزود: این یک ادعای بی پایه و اساس است، زیرا کارت سوخت تاثیری در قاچاق ندارد و اصلا این اعداد و ارقامی که گفته میگردد با کامیون قاچاق می شوند قابل باور نیست.

وی با تاکید بر اینکه ادعای دولت که می گوید برای یاری به مردم قیمت بنزین افزایش پیدا نموده است، صادقانه نیست، گفت: باید با مردم صادقانه حرف زد. بیاییم و شرح دهیم که تحریم ها به دولت فشار آورده و دولت چاره ای جز این کار ندارد.

درخشان افزود: در اعطای یارانه به 18 میلیون خانوار، چون اطلاعات دولت دقیق نیست، عدالت هم رعایت نمی گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: عده ای در توجیه اقدام دولت می گویند اگر قبل تر افزایش قیمت بنزین به مردم اعلام میشد اثرات تورمی ایجاد می شد. به نظر من این حرف های نئوکلاسیک ها را باید دور ریخت. دولت باید رودررو با مردم صحبت میکرد تا مردم توجیه شوند و همراهی نمایند.

وی با تاکید بر اینکه اصل ایده افزایش قیمت بنزین پسندیده بود، اما نحوه اجرا کاملا ایراد داشت و این وظیفه ما اقتصاددانان است که دولت را هدایت کنیم، افزود: در بین اقتصاددانان جمله معروفی وجود دارد که می گوید: وظیفه اصلی اقتصاددانان طرح سوالات درست است و اگر سوال درست پرسیده شد آنگاه هر احمقی میتواند درست جواب دهد. آن احمق ها سیاستمداران هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "3 برابر شدن قیمت بنزین تحت تاثیر ایده صندوق بین المللی پول بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 برابر شدن قیمت بنزین تحت تاثیر ایده صندوق بین المللی پول بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید