کاهش تقاضای ارزی در سال 99 ، تأمین نیازهای وارداتی در داخل

به گزارش وبلاگ سحر وب، رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تخصیص 14 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی در سال 98 گفت: بخشی از نیازهای وارداتی در سال 99 با تکیه بر جهش فراوری از ظرفیت داخل تأمین می گردد.

کاهش تقاضای ارزی در سال 99 ، تأمین نیازهای وارداتی در داخل

به گزارش وبلاگ سحر وب مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه نوشت: محمد باقر نوبخت در سومین جلسه ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش فراوری که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در سازمان برنامه و بودجه برگزار گردید گفت: دستیابی به جهش مناسب برای فراوری نیازمند استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان است که در این جلسه معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور گزارشی از 8 برنامه تدوین شده در این حوزه در راستای تحقق سیاست جهش فراوری ارائه کردند.

نوبخت با بیان اینکه در این برنامه به ظرفیت های مختلف 5 هزار شرکت دانش بنیان و 6 هزار استارت آپ اشاره شده، تاکید نمود: شرکت های دانش بنیان در سال 98 فراوریاتی به میزان 120 هزار میلیارد تومان داشتند که همین موضوع سبب شده که بتوان برای تحقق جهش فراوری روی ظرفیت این شرکت ها حساب ویژه ای باز کرد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در این جلسه دو دستورالعمل برای استفاده از ظرفیت دستگاه های ملی و استانی در راستای تحقق جهش فراوری ارائه شد، گفت: به طور حتم طرح ها و پروژه های ارائه شده از سوی دستگاه ها باید از جنبه اقتصاد کلان آنالیز شوند.

وی با بیان اینکه باید برای فراوریات اضافه نموده شده به وسیله سیاست های حمایتی بازاری برای مصرف وجود داشته باشد در غیر این صورت کالاهای فراوریی انبار خواهند شد و این سیاست یاری به ما نخواهد کرد، ادامه داد: بر همین اساس در جلسه آینده پروژه های پیشنهادی از منظر اقتصاد کلان و بازار مصرف آنالیز خواهند شد تا اولویت بندی مناسبی نیز برای آنها انجام گردد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در ستاد راهبری و برنامه ریزی جهش فراوری بر این باور هستیم که می توان نیازهای کشور را به وسیله جایگزینی واردات و ارتقا صادرات رفع کرد.

نوبخت با اشاره به اینکه در سال گذشته 14 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای تأمین کالاهای اساسی تخصیص داده شده است، اضافه نمود: با توجه به کاهش قیمت و همچنین تقاضای جهانی نفت سوالی که وجود دارد این است که آیا در سال جدید نیز می توانیم به همین میزان ارز برای تأمین کالاهای وارداتی تخصیص دهیم.

رئیس ستاد راهبری و برنامه ریزی جهش فراوری تاکید نمود: بر این اساس در سال جدید بر کاهش تقاضای ارزی و تأمین نیازهای وارداتی به وسیله ظرفیت های گسترده داخلی تاکید خواهیم کرد.

  • بخشی از منابع مسدودشده کشور آزاد می گردد
منبع: همشهری آنلاین

به "کاهش تقاضای ارزی در سال 99 ، تأمین نیازهای وارداتی در داخل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تقاضای ارزی در سال 99 ، تأمین نیازهای وارداتی در داخل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید