وزارت دفاع عراق: نظامیان آمریکا نباید بیش از یک ماه در عراق باقی بمانند

وزارت دفاع عراق تأکید کرد بغداد به واشنگتن اجازه نمی دهد که نیروهای نظامی خود را که از سوریه وارد این کشور شده اند، بیش از یک ماه درعراق نگه دارد.

وزارت دفاع عراق: نظامیان آمریکا نباید بیش از یک ماه در عراق باقی بمانند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی وزارت دفاع عراق شامگاه گذشته (پنجشنبه) بیانیه ای درباره حضور نظامیان تروریست آمریکایی در خاک این کشور صادر کرد.

یحیی رسول سخنگوی نظامی وزارت دفاع عراق گفت دولت این کشور به آمریکا اجازه نمی دهد که نیروهای نظامی آن در عراق بیش از یک ماه باقی بمانند.

رسول به پایگاه خبری المعلومه گفت که نیروهای آمریکایی که از سوریه خارج شده بودند، در حال حاضر در داخل منطقه کردستان عراق حضور دارند.

وی همچنین شرح داد که بر اساس جدول زمانی که دولت عراق آن را مشخص نموده است، نیروهای آمریکایی می بایست از عراق خارج شوند.

سخنگوی وزارت دفاع عراق در سرانجام خاطر نشان کرد که نظامیان آمریکایی با موافقت دولت عراق، از سوریه وارد عراق شده اند.

حنین قدو نماینده ائتلاف الفتح در مجلس عراق اخیرا اطلاع داد که 500 نظامی آمریکایی، پس از خروج از سوریه، وارد کردستان عراق و استان نینوی شده اند.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا نیز یکشنبه گذشته گفت که احتمالا هزار نظامی آمریکایی، پس از اینکه از شمال سوریه خارج شدند، وارد غرب عراق شوند.

اسپر برای رایزنی درباره حضور نظامیان آمریکا در عراق، هفته جاری با نخست وزیر و وزیر دفاع عراق دیدار و با آنان، این مسئله را آنالیز کرد.

نخست وزیر عراق ساعاتی قبل از دیدار با اسپر، گفته بود که کشورش به نیروهای آمریکایی اجازه نداده است که در خاک عراق بمانند.

عبدالمهدی با بیان اینکه حضور هرگونه نیروی خارجی در اراضی عراق باید با موافقت دولت این کشور صورت بگیرد، گفت که بغداد اقدامات قانونی لازم در این زمینه را در سطح قانون بین الملل انجام خواهد داد.

در همین ارتباط، کریم المحمداوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع در مجلس عراق اواخر مهر ماه گذشته گفت که نیروهای آمریکایی حاضر در سوریه، پس از خروج از این کشور، به پایگاه های نظامی آمریکا در عراق منتقل خواهند شد.

وی توضیح داد که نیروهای آمریکایی در پایگاه های این کشور در استان های الانبار و صلاح الدین مستقر خواهند شد و در این زمینه، دولت آمریکا نیز به آنان چراغ سبز نشان داده است.

این نماینده عراقی تأکید دارد که واشنگتن از رهگذر انتقال نیروهای خود به عراق در کوشش است بار دیگر عناصر تروریستی داعش را به عراق بازگرداند و آنان را در صحرای الانبار (غرب عراق) اسکان دهد.

کارشناسان و تحلیلگران، تصمیم آمریکا برای خروج شمار زیادی از نیروهای خود از سوریه را در جهت حمایت از داعش در سوریه و عراق می دانند؛ به گونه ای که پس از خروج آمریکا از سوریه، 12 هزارداعشی زندانی از زندان های شبه نظامیان کُرد آزاد خواهند شد و واشنگتن نیز از آنان حمایت خواهد نمود (جزئیات بیشتر).

خ

منبع: خبرگزاری فارس

به "وزارت دفاع عراق: نظامیان آمریکا نباید بیش از یک ماه در عراق باقی بمانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت دفاع عراق: نظامیان آمریکا نباید بیش از یک ماه در عراق باقی بمانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید